Dwóch badaczy pracujących w Narodowym Laboratorium Dużych Pól Magnetycznych (MagLab) na Florida State University rozpoczęło nową działalność gospodarczą w oparciu o badania nad rozwojem syntetycznych kryształów. Jest to związane z nowym programem FSU skoncentrowanym głównie wokół przedsiębiorczych inicjatyw oraz gotowości do podążania ścieżką kariery naukowej jako części planu podniesienia pozycji placówki w rankingu 25 najlepszych uniwersytetów publicznych w USA.
Naukowcy Jeffrey Whalen oraz Theo Siegrist opracowali nową metodę wytwarzania syntetycznych kryształów polegającą na ich syntezie w specjalnych piecach w temperaturze odpowiadającej wnętrzu wulkanu. Czerpiąc inspirację z naturalnych procesów powstawania kryształów z udziałem magmy i wysokiej temperatury, naukowcy mają nadzieję na otrzymanie wielu niedostępnych dotąd kryształów, wytwarzanych konwencjonalnymi metodami. Ich plan na starcie zakłada wprowadzenie dwóch nowych kryształów, przy równoczesnym opatentowaniu techniki ich wzrostu i kompozycji przez FSU, aby stać się mocną konkurencją dla firm z Chin oraz Rosji zajmujących się podobną dziedziną.
“Chcemy aby nasi naukowcy, pracownicy czy też studenci mieli łatwy dostęp do edukacji oraz ukierunkowania których potrzebują aby otworzyć swój naukowy biznes. Wykorzystanie naszych wykładowców i studentów jako silnej pozycji na rynku produktów i usług pomaga uczynić Florida State University jednym z najważniejszych motorów napędowych gospodarki regionu, państwa i narodu” – powiedział rektor Eric J. Barron. Jest to zapewne duży krok w stronę komercjalizacji ośrodków badawczo-naukowych, pozwalający być silnym przeciwnikiem na rynku nowych technologii.
Pierwszym kryształem jaki Whalen planuje wypuścić na rynek jest specjalnie opracowany tlenek europu (EuO) który może być używany w badaniach nad nowym rodzajem przechowywania danych zwanym spinotroniką. Europ jest srebrzystoszarym lantanowcem należącym do metali ziem rzadkich, plasującym się na 60 miejscu pod względem zawartości pierwiastków w skorupie ziemskiej. Whalen ma nadzieję wprowadzić do sprzedaży końcem tego roku kolejny kryształ, tym razem jednak związany z urządzeniami jak np. kamery z czujnikiem ruchu. Jedno jest pewne, będzie to niewątpliwie następny związek, niezwykle rzadko występującego pierwiastka.
Źródła:
[1] http://news.fsu.edu/More-FSU-News/MagLab-researchers-start-synthetic-crystal-business 07.07.2013
[2] http://www.tallahassee.com/article/20130708/NEWS01/307080009/Campus-notes 07.07.2013
[3] TiO2 crystals by Materialscientist, commons.wikimedia.org, CC BY 3.0