Sztuczne kości z komórek macierzystych

xray

Hiszpańscy naukowcy z powodzeniem wytworzyli “sztuczną kość” z komórek macierzystych znajdujących się w pępowinie.

Naukowcy z Granady opatentowali nowy biomateriał, który ułatwia generowanie sztucznej tkanki kostnej, z komórek macierzystych występujących w pępowinie. Materiał, w którego skład wchodzi tkanina z węgla aktywowanego, został niedawno zaprezentowany na konferencji prasowej w Biomedical Research Centre w Granadzie. Materiał biologiczny działa jak rusztowanie dla komórek zdolnych do regeneracji kości.

Mimo, że metoda ta nie została jeszcze sprawdzona “in vivo” czyli wewnątrz żywego organizmu, wyniki laboratoryjne sa bardzo obiecujące. W przyszłości mogą powstać leki, które pomogą w odbudowie tkanki kostnej zniszczonej w wyniku urazów, czy choroby nowotworowej.

Po wytworzeniu sztucznej kości w laboratorium, kolejnym krokiem naukowców będzie wszczepienie biomateriału do organizmów żywych (szczurów, królików), w celu sprawdzenia możliwości regeneracji szcztucznej kości w ustroju żywym.

To światowy przełom i wielki postęp nauki nie tylko w kierunku biomedycyny. Po latach eksperymentów jest to wspólny sukces badaczy z dziedziny w biologii komórkowej, radiobiologii oraz inżynierii materiałowej.

Obecnie nie ma rynku, ani jest zarejestrowany w literaturze materiał alternatywny, który posiadałby podobne właściwości. Nigdy wcześniej nie zastosowano węgla aktywnego do stymulacji wzrostu komórek kostanych poza organizmem.

Metoda różnicowania komórek macierzystych opracowana w Granadzie wykorzystuje trzy wymiary i ułatwia uzyskanie komórek, które są potrzebne podczas regeneracji kości w warunkach hodowli komórkowej.

Innymi słowy, biomateriał składający się z komórek macierzystych z podłożem z tkaniny węgla aktywowanego jest zdolny mineralizacji kości.

Patent opracowany w Granadzie może mieć liczne zastosowania z wykorzystaniem komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej, w leczeniu tkanki kostnej i problemami zmian w chrząstce.

Obecnie dla naukowcy zajmują się pozyskaniem środków finansowych niezbędnych do kontynuowania pracy. Ich celem jest regeneracja kości poprzez wszczepienie biomateriału do organizmu pacjenta z patologią układu kostnego.

Źródło:
[1] http://canal.ugr.es/health-science-and-technology/item/66787-spanish-scientists-successfully-generate- | 19.07.2013
[2] Xray Series.0001 by ftzdomino, flickr.com, CC BY 2.0