Transparentny beton dekoracyjny Litracon

litracon

Litracon jest to materiał powstały z połączenia światłowodów oraz betonu. Powstały materiał może byćprodukowany w postaci bloków lub paneli budowlanych. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi włókien, wtapiają się one w strukturę kruszywa.

Typowa mieszanka betonowa składa się z 60 do 75 procent piasku, żwiru, 15 do 20 procent wody i 10 do 15 procent cementu, który jest spoiwem wiążącym elementy w betonie.

Transparentny beton stworzyła węgierska firma LiTraCon. Zachowana została struktura zwykłego betonu pomimo zatopienia w niej włókien światłowodów. Dekoracyjny beton jest produkowany w postaci prefabrykowanych bloków. Udział objętościowy to 96% betonu, 4% światłowodów (włókna optyczne). Ze względu na niewielkie rozmiary włókien optycznych, wtapiają się one znakomicie w strukturę betonu miedzy elementami kruszywa. Uzyskujemy więc nie dwa oddzielne materiały (szkło i beton), a zupełnie nowy kompozyt, jednorodny zarówno w swojej strukturze, jak i w wyglądzie zewnętrznym. Jego główne cechy to wytrzymałość, półprzezroczystość, oraz to, że przepuszcza światło.

Gęstość materiału to zakres 2100–2400 kg/m3. Standardowy rozmiar bloku ma wymiary 600x300mm, grubość może wynosić 25–500 mm. Litracon jest dostępny w kolorach szarym, czarnym lub białym. Obróbka wykańczająca prowadzona jest przez polerowanie. Wytrzymałość na ściskanie wynosi 50 MPa, na rozciąganie 7 MPa. Ze względu na równoległe ułożenie włókien, zmiany w natężeniu światła przekazywane są z jaśniejszej strony muru na ciemniejszą bez większych zmian. Na zamówienie prefabrykaty mogą być wytwarzane w różnych rozmiarach i mogą zostać osadzone na cieplnej izolacji.

Dzięki możliwości przenikania światła, można z tego materiału budować nawet kilkumetrowe ściany, które przepuszczają promienie słoneczne bez większej straty światła nawet do 20 metrów. Materiał ten nadaje się także doskonale do budowania konstrukcji nośnych, włókna szklane nie mają bowiem wpływu na wytrzymałość betonu. Do najciekawszych form tego zjawiska jest prawdopodobnie ostry obraz cieni rzucanych po przeciwnej stronie ściany.

Firma stworzyła odmianę tego kompozytu o nazwie Litracon pXL, która nie zawiera światłowodów, tylko polimer PMMA, o udziale objętościowym również wynoszącym 4%. Obniża to cenę materiału i wpływa na jego właściwości. Panele są wzmocnione przez polimer a ich ułożenie jest podobne do układu pikseli na ekranie LCD. Wspomaga to tworzenie wzorów i napisów. Można tworzyć obiekty 3D, złożone z zakrzywionych  form.  zapewnia to możliwość projektowania  np. posągów lub podświetlanych mebli ulicznych.

Pomysłodawcą kompozytu betonu i światłowodów jest węgierski architekt Aron Lasonczi. Transparentny beton może być wykorzystywany do produkcji prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, paneli, a nawet obudów lamp.

Źródło:
[1] http://www.litracon.hu/ | 11.07.2013
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/LiTraCon | 11.07.2013
[3] litracon by Aaron “tango” Tang (hahatango), Aron Losonczi, flickr.com, CC BY-SA 2.0,