Waga laboratoryjna precyzyjna

Waga laboratoryjna to urządzenie służące do dokładnego wyznaczania masy substancji sypkich. Masę substancji można wyznaczać z różną dokładnością, w zależności od potrzeb i rodzaju sprzętu, na którym jest ważona dana substancja. Czy rozważaliście kiedyś dlaczego waga laboratoryjna o bardzo zbliżonych parametrach może kosztować od 200 do ponad 10 000zł ? W czym tkwi tak wielka różnica? Obie spełniają identyczną funkcję, chociaż wytwarzane są przez innych producentów. Laikowi nie będzie łatwo odróżnić wagi niskiej jakości od produktu z najwyższej półki, a cena nie zawsze świadczy o klasie przyrządu. Opis budowy precyzyjnych wag można znaleźć w magazynach technicznych oraz w Internecie, jednakże często są one publikowane na zamówienie producenta, gdzie wady są zwykle pomijane. Poniższy tekst pomoże rozwiać wasze wątpliwości, a kluczowych informacji nie serwuje nawet Wikipedia.

Waga Laboratoryjna

Waga laboratoryjna – opis działania i budowa

Wagi precyzyjne są charakteryzowane za pomocą dwóch podstawowych wielkości – nośności i czułości. Nośność wagi jest to maksymalne dopuszczalne obciążenie wagi, podane przez producenta, nie powodujące odkształcenia belki. Czułość jest to wychylenie wskazówki z położenia równowagi lub wyświetlenie wyniku na ekranie pod wpływem określonej jednostki masy, np. 2 działki na 10mg. Dokładność wyznaczania masy wynika z czułości wagi. Ze względu na powyższe, dzielimy je na poniższe grupy:

Waga techniczna

o różnej nośności i dokładności ±0,01 g

Waga analityczna

o nośności przeważnie do 200g i dokładności ±0,lmg

Waga półmikroanalityczna

o nośności zwykle do 100g i dokładności ±0,01mg

Waga mikroanalityczna

o nośności przeważnie do 30g i dokładności ±0,001mg

Waga ultramikroanalityczne

o nośności rzędu kilkuset mg i dokładności od ±0,1 do ±0,01 μg

Wagi elektroniczne laboratoryjne: test i kryteria wyboru

Podstawowe informacje na temat podziału i działania wag są już za nami. Najczęściej spotykanymi obecnie urządzeniami w laboratoriach są wagi elektroniczne, natomiast szalkowe są coraz rzadziej stosowane ze względu na naturę ich działania. Podczas zakupu przyrządu należy zweryfikować poniższe detale:

  • Budowa – osłona zewnętrzna być stabilna, aby podczas dodawania substancji i naciskania klawiszy nie dochodziło do drgań ani odkształceń. Markowy sprzęt posiada aluminiowe lub stalowe podstawy.
  • Temperatura pracy zapisana na tabliczce znamionowej ma odpowiadać zakresowi temperatur w jakich waga będzie pracować. Dobrej jakości urządzenia posiadają tak zwaną kompensację temperaturową, czyli programową możliwość zniwelowania błędów powstających podczas zmian temperatur.
  • Kalibracja wewnętrzna zapewnia prawidłowy pomiar w trakcie jej pracy, bez potrzeby jakiegokolwiek sprawdzania wagi. Bez znaczenia powinna być zmiana miejsca i temperatury. Należy pamiętać, że precyzyjna waga elektroniczna bez wewnętrznej kalibracji powinna być wyregulowana po każdym przeniesieniu.
  • Waga techniczna musi posiadać legalizację informacja ta oznacza, że sprzęt ten przeszedł szereg badań, a wynik pomiarowy jest wiarygodny i mieści się w granicach błędów ustalonych.
  • Czas pomiaru zależy od jakości wagi, na prawidłowy wynik poczekamy od około 1 sekundy do 7-9 sekund w zależności od warunków oraz klasy przyrządu.
  • Rodzaj mechanizmu pomiarowego jest najistotniejszym czynnikiem. Siłownik magneto elektryczny jest obecnie najpopularniejszy, cechuje go wieloletnia, bezawaryjna praca oraz łatwość ewentualnej naprawy. Oprócz czego stosowane są czujniki tensometryczne, monobloki oraz kamerton.
  • Powtarzalność wyników charakteryzuje się podobnym błędem pomiarowym dla wszystkich badań.

Waga laboratoryjna: cena

W Polsce rynek urządzeń analitycznych jest dobrze zaopatrzony, w zależności od wymagań oraz zasobności portfela można kupić odpowiedni model. Waga laboratoryjna Radwag jest jedną z najczęściej spotykanych na uczelniach oraz w laboratoriach. W aptekach wykorzystywana jest zwykle waga elektroniczna Ohaus lub Sartorius. Cena nowego przyrządu średniej klasy waha się między 2000-4000zł. Na portalach aukcyjnych wagi laboratoryjne można kupić taniej, jednak przed potwierdzeniem transakcji warto urządzenie dokładnie przetestować w odpowiednich warunkach.

Zakres zastosowań wag poszerzają liczne funkcje specjalne m.in.: liczenie sztuk jednakowych detali, zmian wyników w procentach oraz sporządzanie receptur. Złącze RS232C lub USB pozwala na podłączenie komputera lub drukarki w celu wydruku raportów lub eksporcie danych do arkusza kalkulacyjnego.

Najlepsze wagi laboratoryjne: ranking

MiejsceRanking wag laboratoryjnychProducentCena
1AXIS WAGA LABORATORYJNAaxis-logoNajniższa cena online
2MENSOR WAGA LABORATORYJNA LWN1,5 (LWN1,5)mensor-logoNajniższa cena online
3SHIMADZU WAGA LABORATORYJNA PRECYZYJNA PLATFORMOWA BW-52KS
shimadzu-logoNajniższa cena online
4SECA 856 ELEKTRONICZNA WAGA ORGANOWA I LABORATORYJNA
seca-logoNajniższa cena online
5SHIMADZU WAGA LABORATORYJNA PRECYZYJNA PLATFORMOWA BW-32KH
shimadzu-logoNajniższa cena online

Komparator masy, waga wilgotnościowa i waga przenośna są specjalistycznymi wagami naukowymi wykorzystywanymi do konkretnego rodzaju pomiarów lub zastosowań (pobieranie próbek porównawczych, pomiar wilgotności, przenośność).

Mechanizmy ważenia są wykorzystywane przez laboratoria akademickie, farmaceutyczne, zajmujące się odkrywaniem leków, genomiką i proteomiką. Odpowiadając na pytania o to, jakiego typu wagi potrzebuje twoje laboratorium, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Łatwość obsługi, rozdzielczość, pojemność i zastosowania są czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowej wagi laboratoryjnej.