Waga laboratoryjna precyzyjna

Waga laboratoryjna to urządzenie laboratoryjne służące do dokładnego wyznaczania masy substancji sypkich. Masę substancji można wyznaczać z różną dokładnością, w zależności od potrzeb i rodzaju sprzętu, na którym jest ważona dana substancja. Czy rozważaliście kiedyś dlaczego waga laboratoryjna o bardzo zbliżonych parametrach może kosztować od 200 do ponad 10 000zł ? W czym tkwi tak wielka różnica? Obie spełniają identyczną funkcję, chociaż wytwarzane są przez innych producentów. Laikowi nie będzie łatwo odróżnić wagi niskiej jakości od produktu z najwyższej półki, a cena nie zawsze świadczy o klasie przyrządu. Opis budowy precyzyjnych wag można znaleźć w magazynach technicznych oraz w Internecie, jednakże często są one publikowane na zamówienie producenta, gdzie wady są zwykle pomijane. Poniższy tekst pomoże rozwiać wasze wątpliwości, a kluczowych informacji nie serwuje nawet Wikipedia.

Waga Laboratoryjna

Waga laboratoryjna – opis działania i budowa

Wagi precyzyjne są charakteryzowane za pomocą dwóch podstawowych wielkości – nośności i czułości. Nośność wagi jest to maksymalne dopuszczalne obciążenie wagi, podane przez producenta, nie powodujące odkształcenia belki. Czułość jest to wychylenie wskazówki z położenia równowagi lub wyświetlenie wyniku na ekranie pod wpływem określonej jednostki masy, np. 2 działki na 10mg. Dokładność wyznaczania masy wynika z czułości wagi. Ze względu na powyższe, dzielimy je na poniższe grupy:

Waga techniczna

o różnej nośności i dokładności ±0,01 g

Waga analityczna

o nośności przeważnie do 200g i dokładności ±0,lmg

Waga półmikroanalityczna

o nośności zwykle do 100g i dokładności ±0,01mg

Waga mikroanalityczna

o nośności przeważnie do 30g i dokładności ±0,001mg

Waga ultramikroanalityczne

o nośności rzędu kilkuset mg i dokładności od ±0,1 do ±0,01 μg

Wagi elektroniczne laboratoryjne – na co zwrócić uwagę?

Podstawowe informacje na temat podziału i działania wag są już za nami. Najczęściej spotykanymi obecnie urządzeniami w laboratoriach są wagi elektroniczne, natomiast szalkowe są coraz rzadziej stosowane ze względu na naturę ich działania. Podczas zakupu przyrządu należy zweryfikować poniższe detale:

  • Budowa – osłona zewnętrzna być stabilna, aby podczas dodawania substancji i naciskania klawiszy nie dochodziło do drgań ani odkształceń. Markowy sprzęt posiada aluminiowe lub stalowe podstawy.
  • Temperatura pracy zapisana na tabliczce znamionowej ma odpowiadać zakresowi temperatur w jakich waga będzie pracować. Dobrej jakości urządzenia posiadają tak zwaną kompensację temperaturową, czyli programową możliwość zniwelowania błędów powstających podczas zmian temperatur.
  • Kalibracja wewnętrzna zapewnia prawidłowy pomiar w trakcie jej pracy, bez potrzeby jakiegokolwiek sprawdzania wagi. Bez znaczenia powinna być zmiana miejsca i temperatury. Należy pamiętać, że precyzyjna waga elektroniczna bez wewnętrznej kalibracji powinna być wyregulowana po każdym przeniesieniu.
  • Waga techniczna musi posiadać legalizację informacja ta oznacza, że sprzęt ten przeszedł szereg badań, a wynik pomiarowy jest wiarygodny i mieści się w granicach błędów ustalonych.
  • Czas pomiaru zależy od jakości wagi, na prawidłowy wynik poczekamy od około 1 sekundy do 7-9 sekund w zależności od warunków oraz klasy przyrządu.
  • Rodzaj mechanizmu pomiarowego jest najistotniejszym czynnikiem. Siłownik magneto elektryczny jest obecnie najpopularniejszy, cechuje go wieloletnia, bezawaryjna praca oraz łatwość ewentualnej naprawy. Oprócz czego stosowane są czujniki tensometryczne, monobloki oraz kamerton.
  • Powtarzalność wyników charakteryzuje się podobnym błędem pomiarowym dla wszystkich badań.

Podsumowanie i cena

W Polsce rynek urządzeń analitycznych jest dobrze zaopatrzony, w zależności od wymagań oraz zasobności portfela można kupić odpowiedni model. Waga laboratoryjna Radwag jest jedną z najczęściej spotykanych na uczelniach oraz w laboratoriach. W aptekach wykorzystywana jest zwykle waga elektroniczna Ohaus lub Sartorius. Cena nowego przyrządu średniej klasy waha się między 2000-4000zł. Na portalach aukcyjnych wagi laboratoryjne można kupić taniej, jednak przed potwierdzeniem transakcji warto urządzenie dokładnie przetestować w odpowiednich warunkach.

Zakres zastosowań wag poszerzają liczne funkcje specjalne m.in.: liczenie sztuk jednakowych detali, zmian wyników w procentach oraz sporządzanie receptur. Złącze RS232C lub USB pozwala na podłączenie komputera lub drukarki w celu wydruku raportów lub eksporcie danych do arkusza kalkulacyjnego.

MiejsceRanking wag laboratoryjnychProducentCena
1AXIS WAGA LABORATORYJNAaxis-logoNajniższa cena online
2MENSOR WAGA LABORATORYJNA LWN1,5 (LWN1,5)mensor-logoNajniższa cena online
3SHIMADZU WAGA LABORATORYJNA PRECYZYJNA PLATFORMOWA BW-52KS
shimadzu-logoNajniższa cena online
4SECA 856 ELEKTRONICZNA WAGA ORGANOWA I LABORATORYJNA
seca-logoNajniższa cena online
5SHIMADZU WAGA LABORATORYJNA PRECYZYJNA PLATFORMOWA BW-32KH
shimadzu-logoNajniższa cena online
Dodaj pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *