Hełm kevlarowy

Hełm kevlarowy (kuloodporny) to dokładnie to, co sugeruje nazwa: hełmy zaprojektowane w celu zapewnienia ochrony w sytuacjach bojowych. Hełm taktyczny, jak większość sprzętu militarnego, miał swoje początki w wojsku i jest obecnie szeroko stosowany przez organy ścigania. Jeśli chcesz kupić kevlarowy hełm (inaczej balistyczny), który skutecznie radzi sobie z kulami, musisz znać rodzaje kasków kuloodpornych, ich zalety i wady.

Najlepsze hełmy kevlarowe

 • Legacy MICH Level IIIA Ballistic Helmet
 • Batlskin Viper A3 Level IIIA Bulletproof Helmet
 • Protection Group Denmark Level IIIA Special Operations Forces Helmet

Co to jest hełm kevlarowy?

Nowoczesne hełmy wykonane są z lżejszych materiałów, takich jak kevlar, włókno węglowe. Zaprojektowane w celu ochrony użytkownika przed ostrzałem, posiadają wyściółkę zapewniającą wygodę i dopasowanie, a ich kształt jest tak efektywny i ergonomiczny, jak to tylko możliwe.

Nowe hełmy balistyczne mogą być wyposażone w niezliczoną ilością wymiennych urządzeń, w tym z optyką noktowizyjną, kamerami, światłami, sprzętem audio i urządzeniami komunikacyjnymi.

Kevlarowy hełm balistyczny: test i kryteria wyboru

Skończyły się czasy systemów półzatrzymywania i nylonowych taśm w kaskach kuloodpornych. Większość dzisiejszych firm stosuje swoje opatentowane systemy wyściełania i zawieszenia, aby stworzyć najlepsze kaski balistyczne.

Niektóre z najnowszych funkcji, które można znaleźć w kaskach kuloodpornych obejmują:

 • Zapinki na rzepy dla modułowości użytkowników końcowych.
 • Odpowiednia wyściółka idealnie dopasowująca się do ludzkiej głowy.
 • Materiał pochłaniający wilgoć w celu ograniczenia rozwoju bakterii.
 • Zwiększony komfort i bezpieczeństwo.
 • System retencyjny – pasek i regulacja pokrętła z tyłu kasku.

Jak skuteczne są hełmy kevlarowe na polu bitwy?

Hełm kuloodporny z kevlaru ma za zadanie chronić użytkownika przed różnymi zagrożeniami związanymi z walką, takimi jak odłamki, strzały, odłamki, wybuchy itp. W przypadku krótkiego zasięgu wybuchu bomby, kask kuloodporny chroni czaszkę przed rozbiciem na kawałki, a mózg przed uszkodzeniem. Kask balistyczny utrzymuje twoją głowę na miejscu, podczas kolizji lub wypadku.

Hełmy taktyczne – rodzaje

Hełm MICH/ACH

Modułowy zintegrowany hełm komunikacyjny (MICH) został wykonany jako ulepszenie hełmu taktycznego typu PASGT, któremu będziemy się przyglądać w następnej kolejności. Natomiast hełm ACH jest lepszą wersją hełmu  MICH.

Do budowy materiału, wykorzystano zaawansowaną wersję Kevlaru. Mimo, że nie jest lekki, jest wygodny, ponieważ jest wyposażony w wyściółkę. Kask jest dostępny w różnych rozmiarach od 1,36 kg do nieco ponad 3,6 kg w zależności od wybranego rozmiaru. Posiada szeroki asortyment kolorów. Może to być USMC MARPAT, trójkolorowy kamuflaż lub kolor Cyre MultiCam. Jeśli chodzi o użytkowanie, ten rodzaj hełmu, jest kompatybilny z okularami, takimi jak wizjer lub noktowizor.

Hełmy taktyczny PASGT

Inicjały oznaczają Personnel Armor System for Ground Troops. Połączenie żywicy fenolowej i Kevlar, skutkuje powstaniem trwałej tkaniny balistycznej. Zewnętrzna powłoka to 19 warstw kewlaru, który cieszy się dużą renomą jako materiał chroniący użytkownika przed odłamkami i pociskami balistycznymi.

W zależności od rozmiaru, waga może się różnić. Jeśli chodzi o kolorystykę, otrzymasz hełm taktyczny w pełnym zestawie kolorów. Są to zarówno zwykłe czarne lub białe, jak i różne wzory kamuflażu. Możesz je pomalować według własnego uznania.

Hełmy ATE/High Cut/Maritime Cut/FAST

Ten typ hełmu ma wiele nazw: ATE (nad uchem), wysokie cięcie i cięcie morskie, ale bez względu na to, jak to nazwiesz, jest to najnowocześniejsza technologia w hełmie taktycznym.

Hełm ATE został pierwotnie opracowany dla morskich operacji specjalnych. Jak sama nazwa wskazuje, jest obcięty wyżej na bokach, aby zapobiec wyłapywaniu wody w małżowinach usznych podczas dużych prędkości. To wyższe nacięcie oznacza, że kask ten oferuje mniejszą ochronę, ale większą widoczność i łatwiejsze korzystanie z urządzeń komunikacyjnych.

Hełmy ATE są zazwyczaj wykonane z Dyneemaa, lekkiego, ale niezwykle odpornego na balistykę, specjalistycznego materiału kompozytowego. Niektóre kaski ATE są wykonane z tego samego aramidowego kevlaru co MICH, który zapewnia większą ochronę, ale także większą wagę.

Jak konserwować hełm taktyczny (balistyczny)?

Prawda jest taka, że konswerwacja hełmu taktycznego może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jest to twój pierwszy raz, kiedy go używasz. Aby uczynić z tego przyjazny proces dla Ciebie, oto co powinieneś zrobić po jego zdjęciu:

 • Wyczyścić hełm z kewlaru łagodnym mydłem lub słodką wodą i miękką szczotką. Następnie opłukaj i przewietrz do wysuszenia.
 • System retencyjny w hełmie powinien być opróżniony i przemyty słodką wodą i łagodnym mydłem.
 • Zdejmij wkładki z zapięć. Jeśli są one półprzepuszczalne, wyciśnij z nich wilgoć. Następnie umyj mydłem, spłukaj i wysusz w zacienionym miejscu.