Niebrudzący się, wodoodporny podkoszulek

podkoszulek

Na stronie internetowej o nazwie Kickstarter, gdzie przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów pojawiły się informacje o produkcji hydrofobowego podkoszulka, odpornego na zabrudzenia. “Silic t-shirt” zyskał niezwykłe możliwości, dzięki przyłączeniu do włókien materiału cząsteczek dwutlenku krzemu, popularnej krzemionki.

Autorem projektu jest Aamir Patel, student na De Anza College w San Francisco. Do stworzenia specjalnej koszulki zainspirował go hydrofobowy spray na bazie krzemu wyprodukowany przez firmę NeverWet. Podobnie jak wielu innych ludzi był zafascynowany możliwościami aerozolu tworzącego warstwę odpychającą wodę, który można było nanieść na różne materiały. Było tak do czasu, aż spojrzał na etykietę ostrzegawczą na odwrocie puszki, na której znajdował się napis informujący o możliwych, szkodliwych efektach ubocznych jego stosowania [3]. Jak stwierdził, po godzinnym noszeniu koszulki spryskanej NeverWet zaczął odczuwać zawroty głowy i mieć duszności. Pyły zawierające SiO2 mogą wywołać pylicę, uszkodzenia komórek nerwowych, raka płuc, zapalenie oskrzeli, gruźlicę i inne problemy zdrowotne. To nie był jedyna kwestia jaka go zaskoczyła, gdyż materiał pokryty powłoką stawał się twardy i lepki. Zmiękczenie i wypranie go było niemożliwe, ponieważ ubranie natychmiast ulegało zniszczeniu.

Prototyp Aamira w zamyśle eliminuje wyżej wymienione mankamenty. Koszulki mają być miękkie, bezpieczne dla zdrowia oraz możliwe do prania. T-shirt został stworzony z włókien poliestrowych – syntetycznych, polimerowych włókien wytwarzanych z politereftalanu etylenu (PET). Poliestrowe tkaniny są szeroko stosowane w produkcji odzieży – od koszul i spodni po kostiumy sportowe, kurtki i czapki, pościele, koce oraz pokrycia mebli. W przypadku wodoodpornych koszulek, do włókien poliestrowych w czasie fabrykacji zostały przyłączone miliardy hydrofobowych cząsteczek dwutlenku krzemu, które uniemożliwiają całkowite zwilżanie materiału przez płyny. Dzięki temu t-shirt jest suchy z obu stron. Patel sugeruje, że kompozytowy materiał działa przeciwbakteryjnie uniemożliwiając powstawanie plam potu i rozwój grzybów. Kąt zwilżania kropli cieczy wynosi według twórcy około 150°, co w rezultacie ma stanowić skuteczną ochronę przed potencjalnymi zabrudzeniami i wilgocią. Pokrycie cząsteczkami podczas produkcji sprawia, że użytkownik nie jest narażony na działanie szkodliwego pyłu. Autor utrzymuje, że w przeciwieństwie do innych hydrofobowych technologii, koszulki będzie można prać ręcznie i w pralce. Miękkie włókna mają zachować swoje właściwości do 80 cykli prania. Producent nie zaleca stosowania wybielaczy, zmiękczaczy, prania z kolorowymi ubraniami, czyszczenia chemicznego oraz prasowania. Oprócz tego, aby koszulka zachowała swoje cechy, musi być suszona w niskiej temperaturze co najmniej raz na trzy prania.

Projekt ma duże szanse na powodzenie. Plamy po Coca-Coli, ketchupie, musztardzie, koktajlach piwie, farbach, a nawet czerwonym winie przestaną być udręką. Jeśli zbiórka pieniędzy zakończy się pomyślnie Aamir Patel planuje rozpocząć sprzedaż poprzez internet w maju 2014 roku. Koszulki mają być dostępne w rozmiarach S, M, L, XL, XXL, w kolorach białym i czarnym. Proponowana cena to w przeliczeniu około 150 zł.

Źródło:
[1] http://www.kickstarter.com/projects/741186545/a-shirt-that-cleans-itself [21.12.2013]
[2] http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2525274/Student-invents-Silic-T-shirt-thats-impossible-stain.html [21.12.2013]
[3] http://diaperwrecker.com/2013/07/29/delaminated-diapers-vs-neverwet/ [21.12.2013]
[4] http://nice.asu.edu/nano/super-hydrophobic-coating [21.12.2013]
[5] Shirt Design Kunio Kun by luftholen, flickr.com, CC BY-SA 2.0