Tapeta, która tworzy z domu bunkier

cegly

W trakcie walki chociażby w Afganistanie czy Iraku, bomby stanowią ogromne zagrożenie dla żołnierzy. Jedna bomba może pozbawić życia grupkę ludzi (także cywili), dlatego budynki koszar w których przebywają żołnierze  powinny być chronione w miarę możliwości jak najlepiej. Z pomocą dla ludności i żołnierzy przyszli naukowcy, którzy niedawno opracowali tapetę chroniącą przed bombami. Brzmi niedorzecznie? A jednak to prawda! Ochrzczona jako X-Flex, jest nowym rodzajem tapety wykonanej z kevlaru. Obecnie wytwarzana jest tylko w jednym kolorze – żółtym – co nie wszystkim może przypaść do gustu ale liczy się jej niesamowita funkcjonalność bowiem X-flex jest bardziej wytrzymała niż ściana którą pokrywa.

Opracowana przez Berry Plastics we współpracy z US Army Corps of Engineers ratująca życie, pochłaniająca energię wybuchu tapeta, jest przeznaczona do stosowania wszędzie gdzie istnieje zagrożenie wybuchu np. działania wojenne lub w miejscach katastrof naturalnych, lotniskach oraz przemyśle chemicznym. W celu zabezpieczenia ścian przed zawaleniem się w wyniku eksplozji oraz ochrony przed latającymi odłamkami, wystarczy po prostu przykleić tapetę wewnątrz budynku na lepkim podłożu ściany z cegły lub pustaków, stosując odpowiednio przygotowane rolki oraz wzmocnienie w postaci łączników na krawędziach ścian. Pokrycie tapetą całego pomieszczenia zajmuje około godziny.

Tapeta X-flex przylega tak mocno i ciasno że ściany zachowują swój pierwotny kształt nawet po starciu z falą uderzeniową powstałą na w skutek wybuchu. Dwie warstwy są wystarczająco wytrzymałe aby powstrzymać uderzenie tępym narzędziem jak np. metalowa kula do wyburzania budynków. Jednak w czasie testów zaledwie jedna warstwa oddzielała kulę od muru. Wytrzymałość oraz elastyczność tapety pochodzi od warstwy Kevlaro-podobnego materiału przekładanego arkuszami elastycznej folii polimerowej tworząc skutecznie strukturę “sandwich”. Połączenie to działa na tyle dobrze że Armia Stanów Zjednoczonych planuje wytapetowanie swoich baz wojskowych w Iraku oraz Afganistanie. Na szczęście nie tylko wojsko będzie mogło korzystać z tego genialnego wynalazku, ponieważ forma Berry Plastics planuje wprowadzić na rynek komercyjną wersję tapety.

Poniżej wideo test z udziałem kuli wyburzającej.
http://vimeo.com/7558394#at=0

Źródła:
[1] http://xflexsystem.com/ | 11.07.2013
[2] http://www.popsci.com/bown/2009/product/x-flex-blast-protection-system | 11.07.2013
[3] The brick wall by viZZZual.com, flickr.com, CC by 2.0