Tapeta, która tworzy z domu bunkier

cegly

W trakcie walki chociażby w Afganistanie czy Iraku, bomby stanowią ogromne zagrożenie dla żołnierzy. Jedna bomba może pozbawić życia grupkę ludzi (także cywili), dlatego budynki koszar w których przebywają żołnierze  powinny być chronione w miarę możliwości jak najlepiej. Z pomocą dla ludności i żołnierzy przyszli naukowcy, którzy niedawno opracowali tapetę chroniącą przed bombami. Brzmi niedorzecznie? A jednak to prawda! Ochrzczona jako X-Flex, jest nowym rodzajem tapety wykonanej z kevlaru. Obecnie wytwarzana jest tylko w jednym kolorze – żółtym – co nie wszystkim może przypaść do gustu ale liczy się jej niesamowita funkcjonalność bowiem X-flex jest bardziej wytrzymała niż ściana którą pokrywa.

Opracowana przez Berry Plastics we współpracy z US Army Corps of Engineers ratująca życie, pochłaniająca energię wybuchu tapeta, jest przeznaczona do stosowania wszędzie gdzie istnieje zagrożenie wybuchu np. działania wojenne lub w miejscach katastrof naturalnych, lotniskach oraz przemyśle chemicznym. W celu zabezpieczenia ścian przed zawaleniem się w wyniku eksplozji oraz ochrony przed latającymi odłamkami, wystarczy po prostu przykleić tapetę wewnątrz budynku na lepkim podłożu ściany z cegły lub pustaków, stosując odpowiednio przygotowane rolki oraz wzmocnienie w postaci łączników na krawędziach ścian. Pokrycie tapetą całego pomieszczenia zajmuje około godziny.

Tapeta X-flex przylega tak mocno i ciasno że ściany zachowują swój pierwotny kształt nawet po starciu z falą uderzeniową powstałą na w skutek wybuchu. Dwie warstwy są wystarczająco wytrzymałe aby powstrzymać uderzenie tępym narzędziem jak np. metalowa kula do wyburzania budynków. Jednak w czasie testów zaledwie jedna warstwa oddzielała kulę od muru. Wytrzymałość oraz elastyczność tapety pochodzi od warstwy Kevlaro-podobnego materiału przekładanego arkuszami elastycznej folii polimerowej tworząc skutecznie strukturę “sandwich”. Połączenie to działa na tyle dobrze że Armia Stanów Zjednoczonych planuje wytapetowanie swoich baz wojskowych w Iraku oraz Afganistanie. Na szczęście nie tylko wojsko będzie mogło korzystać z tego genialnego wynalazku, ponieważ forma Berry Plastics planuje wprowadzić na rynek komercyjną wersję tapety.

Poniżej wideo test z udziałem kuli wyburzającej.
http://vimeo.com/7558394#at=0

Źródła:
[1] http://xflexsystem.com/ | 11.07.2013
[2] http://www.popsci.com/bown/2009/product/x-flex-blast-protection-system | 11.07.2013
[3] The brick wall by viZZZual.com, flickr.com, CC by 2.0

 

3 komentarze
 1. Petraki Odpowiedz

  Wie ktoś gdzie to można dostać? Zastanawiam się czy to znalazłoby zastosowanie do pokrycia od wewnątrz blachy samochodowej.
  Pozdrawiam

 2. InżynierAmator Odpowiedz

  Późno z moją odpowiedzią.. ale kiedyś zaprojektowałem na zlecenie znajomemu ścigającemu się na kjs-ach arkusze tworzywa do podklejania blachy drzwi, maski etc.
  Były to arkusze bardzo cienkiej foli polietylenowej, na którą natryskiwany był roztwór rozpuszczonego kauczuku NBR z pentasiarczkiem diantymonu i trawioną sadzą węglową 650 mesh, następnie naświetlany UV-C. Później szły kolejne warstwy PE – kauczuk, razem koło 70 warstw, arkusz szedł pod prasę i gotowe. Czy się sprawdziło? trudno powiedzieć bez testów, ale na pewno tak.

 3. echeche Odpowiedz

  “Jedna bomba może pozbawić życia grupkę ludzi (także cywili)” – teraz już wiem, że bomby mogą zabić również i cywili, bo że wojsko – to oczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *