Metoda Kratky’ego: hydroponika pasywna

Chcesz zacząć przygodę z uprawami hydroponicznymi? Nie trzeba używać drogiego sprzętu, aby posiadać własny ogród hydroponiczny. Metoda Kratky’ego to ekscytujący rodzaj systemu hydroponicznego. Bardzo łatwy do skonfigurowania i stosowania system to świetny starter dla każdego nowego fana hydroponiki.

Czym jest hydroponiczna metoda Kratky’ego?

System został opatentowany przez B.A. Kratky’ego z University of Hawaii. W istocie, hydroponika oparta na metodzie Kratky’ego może być postrzegana jako system Deep Water Culture (WC), czyli po polsku uprawa hydroponiczna w głębokiej wodzie, ale bez pompy.

Chociaż uprawa w głębokiej wodzie jest prostą i łatwą do zbudowania techniką spośród  kilku typów systemów hydroponicznych, Kratky czyni ją łatwiejszą i tańszą. Dzięki Kratky’emu hodowcy nie muszą kupować urządzeń elektronicznych i nie potrzebują prądu do pracy.

System Kratky’ego jest całkowicie pasywny. Nie używa się energii elektrycznej, nie potrzeba pomp ani knota. Hodowcy nie muszą też często zmieniać składników odżywczych w zbiorniku, tak jak ma to miejsce podczas stosowania innych systemów. Teoretycznie metoda Kratky’ego jest systemem bezobsługowym, pracującym samodzielnie przez wiele tygodni.

Jak to działa system Kratky’ego?

Rośliny potrzebują tlenu, wody i oświetlenia, aby przetrwać. Aby osiągnąć swój pełny potencjał wzrostu, należy dostarczyć potrzebowały makro- i mikroelementy.  Metoda Kratky’ego zapenia roślinom wszystkie składnik w prosty sposób:

 • Składniki odżywcze są dodawane do pojemnika/zbiornika.
 • Rośliny umieszcza się w doniczce z siatką i podłożem (np. hydroton, wełna mineralna) zawieszonym nad wodą.
 • Korzenie roślin są częściowo zanurzone w wodzie, a częściowo wystawione na działanie powietrza, aby zapewnić roślinom stały dopływ wody i tlenu.

W miarę jak rośliny rosną, poziom wody będzie się obniżał, gdyż rośliny wchłaniają wodę, pozostawiając korzeniach odsłonięte na działanie powietrza. Luka powietrzna jest niezbędna, gdyż rośliny pobierają tlen przez korzenie. W miarę upływu czasu, rośliny nadal są w stanie pobierać wystarczającą ilość składników odżywczych, wody i tlenu.

W przypadku szybko rosnących roślin, możesz dodać więcej wody i roztworu odżywczego oraz ponownie sprawdzić poziom pH aby zapewnić stały wzrost.

System hydroponiczny własnej roboty z metodą Kratky’ego

 • Pojemnik/zbiornik – rośliny i wielkość systemu hydroponicznego definiuje zbiornik. Butelka na mleko jest odpowiednia, gdy uprawiane rośliny są małe.
 • Pokrywa – plastikowa lub styropianowa chroni rośliny przed szkodnikami i chorobami, zapobiega parowaniu wody w pojemniku. A co najważniejsze, podtrzymuje rośliny nad wodą. Jeśli zbiornik ma już pokrywę, nie ma potrzeby instalowania kolejnej.
 • Doniczki hydroponiczne z otworami lub siatką, przez które zostaną wypuszczone korzenie.
 • Podłoże hodowlane – hydroton jest łatwy do pracy, ma neutralne pH i dobre zatrzymuje powietrze.
 • Hydroponiczny składnik odżywczy.
 • Narzędzia do pomiaru pH. Pehametr pomaga sprawdzić poziom pH w systemie.

Jak założyć system Kratky’ego

 1. Wywierć lub wytnij otwór w pokrywie zbiornik aby umieścić i zainstalować doniczkę.
 2. Napełnij zbiornik wodą (woda destylowana lub woda z kranu jest dobra, o ile nie jest zanieczyszczona).
 3. Dodaj składniki odżywcze w sugerowanych ilościach.
 4. Sprawdź poziom pH roztworu za pomocą pehametru. Jeśli jest on w granicach 5,5 – 6,5, roztwór substancji odżywczych jest właściwy.
 5. Wyreguluj poziom pH za pomocą zestawu do pomiaru pH, jeśli wykracza poza sugerowaną liczbę w zakresie od 5,5 do 6,5.
 6. Umieść doniczkę z podłożem hydroponicznym i rośliną w wywierconym otworze pokrywy. Utrzymaj części korzeni swobodnie zawieszone w powietrzu, a pozostałe części zanurzone w pożywce.

Jakie rośliny można uprawiać Metodą Kratky’ego

System Kratky działa najlepiej z roślinami cieszącymi się szybkim tempem wzrostu. Należą do nich sałaty, szpina, zioła.  Możesz uprawiać większe rośliny, takie jak pomidory czy papryka, ale będziesz potrzebował większego pojemnika na odżywkę. Uprawa większych roślin będzie wymagała bardziej regularnego sprawdzania poziomu wody i składników odżywczych, aby zapewnić korzeniom dostęp do wody i tlenu.

Potencjalne wyzwania związane z metodą Kratky’ego

 • Odpowiedni dla małych roślin – system nie jest tak bardzo skuteczny w przypadku owoców takich jak pomidory, papryka, ogórki i ciężkie, wielkopowierzchniowe rośliny łaknące.
 • Nie nadaje się do skalowania większych systemów. Jeśli chcesz mieć wydajny ogród hydroponiczny, który zaskoczy przyjaciół i zapewni żywności dla Twojej rodziny, system Kratky pewnie wystarczy. Jeśli chcesz uprawiać rośliny i produkować żywność na większą skalę, bardziej praktyczna jest metoda recyrkulacyjna.
 • Szkodniki – Kratky to pasywny system, działający cicho. To może działać zachęcająco dla szkodników takich jak komary, świerszcze, pająki, koniki polne. Należy się ich spodziewać i monitorować sytuację sadzonek.
 • Przykrycie pojemnika jest ważne – wieko odgrywa kluczową rolę. Chroni system przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak szkodniki, woda deszczowa, nieodpowiednia temperatura. Jeśli trzymasz system na świeżym powietrzu upewnij się, że woda deszczowa nie dostanie się do zbiornika. Zbyt duża ilość zatopi korzenie rośliny. Poziom pH i ppm w systemie może się później zmienić.
 • Przejmij kontrolę nad innymi czynnikami. Przy użyciu wody wysokiej jakości należy dokładnie wymieszać składniki odżywcze i utrzymać ich pH na odpowiednim poziomie. Od czasu do czasu sprawdzaj poziom pH, poziom wody i ppm, aby zapewnić optymalny wzrost roślin.
 • Stabilna temperatura – trzymaj system w miejscu nie narażonym na gwałtowne zmiany temepratury.

Metoda Kratky’ego jest bez wątpienia prostym i relaksującym sposobem, aby spróbować z hydroponiką. Jeśli mamy polecić prosty, łatwy do zbudowania system dla początkujących i dzieci, system Kratky na pewno jest jednym z nich.