Jakie są najlepsze gotowe zestawy hydroponiczne? W poniższym poradniku prezentujemy sprawdzone systemy hydroponiczne dostępne na polskim rynku. W artykule przygotowaliśmy recenzje w kategorii hydroponika sklep oraz hydroponika zestaw. Wydajne systemy uprawowe zawierają bezglebowe techniki rolnicze maksymalizujące produkcję roślin przy jednoczesnej oszczędności kosztów.
Najlepsze systemy hydroponiczne
Najbardziej popularne systemy hydroponiczne to:
- Wicking – metoda knotowa
- Deep Water System (DWC) – uprawa w głębokiej wodze
- Nutrient Film Technique (NFT) – cienkowarstwowe kultury przepływowe
- Ebb i Flow (Flood and Drain) – system przepływowo-odpływowy
- Drip Irrigation System – systemy kropelkowe
- Aeroponika
- Akwaponika
Jeśli masz zamiar rozpocząć uprawę roślin w domu przy użyciu hydroponiki, istnieje wiele czynników do rozważenia, które zadecydują o sukcesie swojego przedsięwzięcia. Zrozumienie typów systemów hydroponicznych, ich działania, wyboru systemu, oraz jakie rośliny uprawiać w pierwszej kolejności może wydawać się nieco przytłaczające.
Poniżej omawiamy każdy rodzaj zestawu hydroponicznego, zalety i wady oraz wszelkie inne istotne szczegóły na ich temat.
Hydroponika – sklep online (gotowe zestawy startowe)
Jesteś zbyt zajęty aby samemu zbudować system hydroponiczny? Nie ma problemu. Internetowe sklepy hydroponiczne oferują gotowe zestawy do upraw dostępne online, które pozwolą Ci ustawić własny system w kilkanaście minut. Przeczytaj dokładne recencje systemów upraw i kup odpowiedni domowy zestaw hydroponiczny dla początkujących lub projesonalistów.
Zestaw hydroponiczny – szczegółowy opis
Metoda knotowa – Wicking
Pierwsza pozycja na liście system knotowy – jedna z najprostszych i najstarszych technik hydroponicznych. Uważana za system “pasywny”, ponieważ nie wymaga pomp wodnych lub powietrznych do pracy.
W tym układzie, woda i składniki odżywcze transportowane są ze zbiornika do korzeni rośliny za pomocą knota. Rośliny są zawieszone w podłożu uprawowym i utrzymywane na miejscu nad zbiornikiem z pożywką bogatą w składniki odżywcze. Jeden koniec knota umieszcza się w podłożu, a drugi koniec wpuszcza do pożywki. Knot wykonany jest zazwyczaj z chłonnej liny lub włókna aby szybko wchłaniać substancje odżywcze, jednocześnie dostarczając je stale do korzeni rośliny.
Systemy knotów działają szczególnie dobrze w przypadku małych, domowych roślin. To świetny wybór dla domowego systemu hydroponicznego. Bbardzo ważne jest, aby stosowane podłoże mogło bardzo dobrze transportować substancje odżywcze i wodę do korzeni. Dobrymi opcjami do tego są kokos, wermikulit lub perlit.
Zalety
- Łatwa konfiguracja, wamagająca minimalnych nakładów pracy.
- Jeden z najprostszych typów systemów hydroponicznych do wykorzystania i zrozumienia.
- Doskonały dla małych upraw domowych, a także dla dzieci i początkujących.
Wady
- Nie nadaje się do hodowli dużych roślin potrzebujących więcej składników odżywczych.
- Błędne umieszczenie knota może spowodować szybką śmierć roślin.
- System jest bardziej podatny na choroby grzybicze i gnicie korzeni ze względu na stale mokre i wilgotne warunki.
- Pasywna natura to mniejsza kontrola nad dostarczaniem wody, składników odżywczych i tlenu do korzeni.
Deep Water Culture – Uprawa w głębokiej wodzie
Systemy hydroponiczne do hodowli w głębokiej wodzie są proste i łatwe w budowie. Same rośliny są trzymane w doniczkach z siatką z podłożem uprawowym. Sadzonki umieszczane są na podłożu z korzeniami zwisającymi do pojemnika z pożywką i wodą.
W ten sposób, korzenie otrzymują stały dopływ składników odżywczych. Pompy powietrzne i kamienie powietrzne (jak w akwariach) są wykorzystywane do natleniania wody poprzez pompowanie pęcherzyków do roztworu. Natlenianie jest niezwykle ważne, aby korzenie nie zostały zatopione w roztworze.
Zalety
- Systemy DIY można zbudować lub kupić bardzo tanio.
- Wybór i wielkość gotowych systemów jest doskonała.
- Mniej techniczny niż inne systemy hydroponiczne, to dobra opcja dla początkujących lub mniej doświadczonych hodowców.
- Systemy do uprawy w głębokiej wodzie mogą być kompaktowe, co pozwala na budowę DWC na ograniczonej przestrzeni.
- Bardzo niskie koszty utrzymania.
Wady
- Nie nadaje się dla większych roślin i upraw o długim cyklu wegetacyjnym.
- W przypadku awarii pompy powietrza, rośliny obumrą bardzo szybko z powodu niedostatecznego dotlenienia korzeni.
- Staranne rozmieszczenie roślin jest naprawdę ważne. Korzenie za nisko w wodzie sprawi, że łodyga zacznie gnić. Jeśli są za wysoko, to upraway nie otrzymają wystarczającej ilości wody i składników odżywczych.
Nutrient Film Technique (NFT) – cienkowarstwowe kultury przepływowe
Systemy nazwane jako cienkowarstwowe kultury przepływowe, dostarczają pożywkę roślinom w stałym przepływie wzdłuż delikatnie nachylonych kanałów uprawowych.
Rośliny umieszcza się w pojedynczych doniczkach siatkowych i podpiera odpowiednim podłożem uprawowym. Korzenie rosną w obrębie kanału uprawowego, gdzie pozostają w stałym kontakcie z pożywką. Pożywka przepływa z jednego końca kanału uprawowego na drugi, a następnie pod wpływem grawitacji spływa do zbiornika głównego, gdzie jest ponownie wprowadzana do systemu poprzez recyrkulację.
Technika NFT w hydroponice jest odpowiednia zarówno dla hydroponiki domowej, jak i komercyjnej.
Zalety
- Nie wymaga dużej ilości podłoża uprawowego.
- System recyrkulacji zapewnia optymalne wykorzystanie zasobów.
- Mniej problemów z natlenianiem, duża część masy korzeniowej jest wystawiona na działanie powietrza.
Wady
- Wymaga częstego monitorowania pomp i zegarów. Każda awaria może zrujnować uprawy.
- Korzenie często zatykają kanały żywieniowe, gdy są one przerośnięte.
Ebb i Flow (Flood and Drain) – system przepływowo-odpływowy
Systemy Ebb i Flow, znane są jako systemy przepływowo-odpływowe. Nie są tak popularne jak inne systemy, ale mimo to są skuteczne w uprawie roślin.
W tej metodzie korzenie nie są wystawione na ciągłe działanie substancji odżywczych. Zamiast tego umieszcza się je na tacy zawierającej podłoże uprawowe. Tak jak sama nazwa wskazuje, rośliny są “zalewane” substancjami odżywczymi ze zbiornika, a następnie roztwór jest “odprowadzany” grawitacyjnie z powrotem do tego samego zbiornika. Ciecz jest natleniana w celu ponownego wykorzystania w zbiorniku za pomocą kamienia powietrznego zasilanego przez pompę powietrzną.
Zalewanie jest kontrolowane przez regulator czasowy i pompę wodną, a taca jest uzupełniana w ten sposób kilka razy dziennie w zależności od wielkości i rodzaju upraw oraz innych czynników.
Zalety
- Zachęca do efektywnego wykorzystania składników odżywczych, wody i energii.
- Zapewnia wystarczające dotlenienie korzeni, roztwór substancji odżywczych pozostaje w kontakcie z korzeniami tylko okresowo.
- Ebb i Flow wspiera zdrowy rozwój korzeni.
Wady
- Wykorzystuje duże ilości podłoża uprawowego.
- Korzenie mogą szybko wyschnąć i obumrzeć, jeśli pompy lub zegary zatrzymają się z powodu awarii zasilania lub innego problemu.
- Niekorzystne warunki środowiskowe (zbyt gorące, suche lub zbyt zimne) mogą powodować wysychanie korzeni.
Drip Irrigation System – systemy kropelkowe
Systemy kropelkowe to najczęściej stosowane systemy hydroponiczne dla przedsięwzięć komercyjnych, ponieważ są one proste w obsłudze, nawet na skalę komercyjną. Rośliny umieszczane są w odpowiednim podłożu i powoli zasilane pożywką poprzez linie dozujace odżywkę podłączone do pompy i timera.
Istnieją dwie opcje w ramach tego systemu:
- System recyrkulacyjny: nadmiar pożywki z roślin jest zbierany i zlewany z powrotem do oryginalnego zbiornika lub zbiornika na pożywkę. Ta opcja wymaga monitoringu, ponieważ zwrot nadmiaru pożywki może mieć wpływ na poziom pH roztworu w zbiorniku pożywki. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie i korygowanie poziomu pH.
- System nie odzyskujący wody: spływająca odżywka jest wydalana z systemu, więc jest mniej wymagająca niż metoda recyrkulacyjna. Aby zminimalizować spływ, pompa musi być precyzyjnie zaprogramowana czasowo.
Zalety
- Oferuje lepszą kontrolę nad dostarczaniem składników odżywczych i wody.
- Relatywnie tani w instalacji i utrzymaniu.
Wady
- Konieczność regularnego monitorowania i korygowania pH (opcja recyrkulacji).
- Marnowanie składników odżywczych (opcja bez odzysku wody).
Systemy aeroponiczne – Aeroponika
Systemy aeroponiczne są dość techniczne i zaawansowane, na ogół nie zalecane dla początkujących. To jednak najbardziej produktywne systemy hydroponiczne. Korzenie zawieszone są w powietrzu a drobny strumień w postaci mgiełki zasila je pożywką. Hodowcy mogą rozpylać pożywkę na korzenie w odstępach czasu lub w sposób ciągły.
Aby odnieść paełny sukces, potrzebone są specjalistyczne dysze rozpylające do dystrybucji roztworu odżywki. Co ciekawe, ze względu na bezpośrednie i efektywne dostarczanie składników odżywczych, tlenu i wody do korzeni, systemy aeroponiczne są często najbardziej wydajnymi systemami hydroponicznymi.
Zalety
- Korzenie są lepiej dotlenione niż te zanurzone w wodzie.
- Plony i tempo wzrostu mogą być lepsze niż w innych systemach hydroponicznych.
Wady
- Nie tak przystępne jak inne metody.
- Dysze roztworu odżywki muszą być monitorowane, aby uniknąć awarii i wysychania korzeni.
- Generalnie nie jest to zalecane dla początkujących z uwagi na zwiększoną złożoność systemu.
Akwaponika
Aquaponika jest połączeniem akwakultury – hodowli ryb i hydroponiki – uprawy roślin w środowisku wodnym. Akwaponika łączy to, co najlepsze z obu światów. Aquaponika to biologicznie zintegrowany system, składający się z dwóch głównych elementów.
- Podsystem akwakultura – ryby lub inne kultury zwierząt wodnych (np. skorupiaki).
- Podsystem hydroponiczny – rośliny uprawianych hydroponicznie.
Oba środowiska oddziałują na siebie za pośrednictwem medium wodnego, które swobodnie przemieszcza się między nimi. Woda zawierająca odpady rybne dostarcza roślinom składników odżywczych potrzebnych do ich energicznego wzrostu. W zamian, rośliny pobierają nadmiar azotu, dostarczając oczyszczoną wodę, która wraca do zbiornika.
Zalety
- Efektywność wykorzystania wody – przy tej samej wydajności produkcji, gospodarstwo akwaponiczne potrzebuje około 2% wody, którą zużywałoby tradycjne gospodarstwo.
- Samowystarczalność – można stworzyć zamknięty system, wymagający w zasadzie dostarczania pokarmu dla ryb.
- Idealna do rodzinnej produkcji żywności, dostarcza zarówno warzywa jak i wysokiej jakości białko zwierzęce.
- Lokalne i globalne bezpieczeństwo żywnościowe – aquaponika może być częścią rozwiązania rosnącego światowego zapotrzebowania na żywność.
- Przyjazna dla środowiska – brak negatywnego wpływu na glebę, nie jest konieczna konwersja gruntów (wylesianie). Nie stosuje się pestycydów i nawozów, które zanieczyszczałyby otaczającą ziemię i ekosystemy wodne.
- Wykorzystanie trudnego terenu – wiele “ekologicznie martwych” przestrzeni, takich jak magazyny, może zostać przekształconych w rentowne gospodarstwa rolne.
Wady
- Energochłonność, szczególnie jeśli planujesz utrzymać produkcję w zimie. Pompy wodne, oświetlenie i ogrzewanie zużywają dużo energii. Zapotrzebowanie na energię elektryczną można zaspokoić, wykorzystując niezależne, domowe źródła odnawialne, takie jak wiatr lub słońce.
- System akwakultury zajmuje więcej miejsca i nie jest tak modułowy jak wiele systemów hydroponicznych. W przeciwieństwie do pionowych instalacji hydroponicznych, komponent akwakultury w akwaponice jest obszerny i wymaga własnej przestrzeni. Mimo to jest on o wiele bardziej wydajny przestrzennie niż zwykła akwakultura czy rolnictwo.
- Jakość wody wymaga monitorowania, tak jak wszystkie mechaniczne części systemu. Wymagana jest kontrola ryb pod kątem chorób, które nie zawsze są łatwe do wykrycia. Krótko mówiąc, wiele rutynowych kontroli musi być wykonywanych często.
Uprawa hydroponiczna w domu
Hydroponika może brzmieć jak obcy lub bardzo zaawansowany technologicznie pomysł, ale ludzie praktykują ją od wieków. Wiszące Ogrody Babilońskie były tego dowodem. Obecnie coraz więcej ludzi interesuje się tym tematem i eksperymentuje z uprawą roślin z wykorzystaniem hydroponiki.
Czy można zbudować i uruchomić system hydroponiczny w domu? Z pewnością!
Hydroponika to proces wyraźnie wodooszczędny i łatwo go wykonać w ciasnych pomieszczeniach przy wystarczającej ilości światła. Jako hodowca, musisz tylko znać podstawy, czego i jak często rośliny potrzebują. Tak długo, jak regularnie monitorujesz swój system i przestrzegasz kilku prostych zasad, nie powinnieneś doświadczyć żadnych problemów.
Dodatkową zaletą jest brak ciężkiej i brudnej ziemi w domu lub mieszkaniu. Ponadto, jeśli dobrze pielęgnujesz rośliny to możesz zbierać plony przez cały rok.
Niektórzy właściciele domów obawiają się, że konfiguracja może wyglądać nieestetycznie, szczególnie dla osób mieszkających w mniejszych pomieszczeniach. Dostępnych jest wiele kreatywnych pomysłów, które możesz wcielić w życie, aby połączyć rośliny z wystrojem wnętrz.
Jakie są najlepsze systemy hydroponiczne do użytku domowego?
Większość początkujących hodowców domowych decyduje się na systemy knotowe, system kropelkowy, Ebb & Flow lub Deep Water Culture.
System knotów jest szczególnie prosty i łatwy w użyciu. Ponadto, nie wymaga on nadmiernych nakładów finansowych. Nie wymaga żadnych pomp, zegarów ani aeratorów, o które można by się martwić. Oprócz systemów knotowych, systemy Ebb i Flow są również powszechne wśród domowych hodowców.
Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, sukces lub porażka będzie w dużej mierze zależała od prawidłowego ustawienia i działania systemu, odpowiedniego oświetlenia, ścisłego monitorowania roztworu odżywczego oraz dostosowania się do stadium i stanu zdrowia roślin.
Czy zestawy hydroponiczne są drogie?
Koszt jest głównym problemem dla osób rozpoczynających uprawę w hydroponice. Rozpoczęcie i prowadzenie większości systemów są zazwyczaj nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnego rolnictwa opartego na glebie.
Systemy hydroponiczne mogą być drogie i tanie, w zależności od skali. Mały zestaw hydroponiczny DIY może być zaprojektowany i skonfigurowany bardzo tanio i nie wymaga wielu umiejętności technicznych.
Z drugiej strony, większy preinstalowany system do użytku domowego może kosztować więcej, ale to nie będzie przeszkoda dla najbardziej entuzjastycznych hodowców.
Ogólnie rzecz biorąc, hydroponika to hobby, którym można się cieszyć bez względu na budżet. Koszt będzie czynnikiem wpływającym na niektóre z wyborów dokonanych w odniesieniu do rodzaju i wielkości systemu. Niemniej jednak, wybór wystarczająco prostego systemu do użytku domowego nie jest kosztowny, a korzyści, gdy rośliny zaczynają plonować, znacznie przewyższają koszty.
Systemy hydroponiczne – jakie rośliny uprawiać?
Do tej pory pewnie zastanawiasz się, jakie rośliny możesz uprawiać w hydroponice.
Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele opcji do wyboru. Bardzo zalecane dla ogrodników domowych i początkujących hodowców hydroponicznych to warzywa takie jak sałata, jarmuż, szpinak, groch, pomidory, ogórki i papryka. Zioła takie jak bazylia, mięta, szałwia i szczypiorek są również doskonałe dla małych domowych systemów hydroponicznych.
Owoce mogą też dobrze radzić sobie z systemami hydroponicznymi, ale niektóre z nich wymagają sporo miejsca do rozwoju, zwłaszcza truskawki i arbuz. W szczególności truskawki potrzebują dużo opieki i uwagi, aby wyrosły dobrze.
Jeśli jesteś ograniczony przestrzenią, unikaj winorośli i pnączy, ponieważ nie będzą dobrze rozwijać się w zamkniętych pomieszczeniach.
Niezależnie od systemu hydroponicznego, który zdecydujesz się wykorzystać, konserwacja układu będzie odgrywać ważną rolę w tym, jak szybko i duże uprawy rosną. Ciesz się elastycznością i cudem natury jaki hydroponika oferuje.