DWC: Deep Water Culture system dla każdego

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z hydroponiczną uprawą roślin, słowa takie jak Deep Water Culture, albo DWC mogą brzmieć jak z filmu science-fiction. Deep Water Culture (DWC), czyli uprawa w głebokiej wodzie to rodzaj hydroponiki, gdzie korzenie rośliny zanurzone są w napowietrzanym roztworze odżywczym. Jak używać DWC, aby osiągnąć szybszy wzrost i większe plony?

Co to jest Deep Water Culture (DWC)?

Uprawa w głębokiej wodzie to jedna z najprostszych i najbardziej popularnych obecnie metod uprawy hydroponicznej. W systemie DWC, korzenie rośliny są zawieszone w dobrze natlenionym roztworze składającym się z wody i składników odżywczych.

Jakie są trzy główne składowe tego roztworu:

 • Tlen: korzenie zanurzone są w wodzie, a nie w glebie (gdzie znajdują się szczeliny i otwory z powietrzem). Woda musi być dobrze natleniona, aby roślina nie utonęła. Jest to możliwe dzięki pompie powietrza i kamieniu powietrznemu.
 • Woda: to jeden z powodów, dla których uprawa hydroponiczna jest tak korzystna – nigdy więcej nie będzie musiał “podlewać” swoich upraw.
 • Substancje odżywcze: dobrej jakości gleba zawiera wszystkie mikro- i makroskładniki odżywcze, potrzebnych roślinie do przetrwania i wzrostu. Ponieważ whydroponice nie stosuje się gleby, musimy uzupełnić bogatą w tlen wodę o składniki odżywcze, aby rośliny mogły rosnąć.

Metoda DWC nazywana jest kulturą głębokiej wody z dwóch powodów. Po pierwsze, rośliny zazwyczaj rosną w zbiorniku mieszczącym przyzwoitą ilość wody. Większa ilość wody oznacza wyższą stabilność w roztworze odżywczym, co oznacza mniej monitorowania i konserwacji!

Drugi powód wynika z tego, jak dużą część masy korzeniowej zanurzona jest w wodzie. Inne metody wystawiają strefę korzeniową rośliny na działanie powietrza, a korzenie zanurzone są w wodzie zaledwie kilka razy dziennie (dobrym tego przykładem są systemy Ebb & Flow). W kulturach głębokowodnych większość systemu korzeniowego rośliny jest zanurzona 24/7 – stąd taka nazwa!

Korzyści płynące z upraw hydroponicznych DWC:

Systemy DWC są popularne z wielu powodów. To jeden z najprostszych typów systemów na początek. Jedyny system, który jest prostszy, to system typu “wicking” – metoda knotowa.

Oto kilka innych korzyści płynących z rozwoju w systemie DWC:

 • Bardzo niskie koszty utrzymania po początkowej konfiguracji
 • Niezwykle szybki czas wzrostu roślin w porównaniu z glebą (sałata do zbiorów rośnie ciągu w 30 dni zamiast 60 w glebie)
 • Bardzo mało części ruchomych
 • Napowietrzanie korzeni poprawia wchłanianie odżywki przez rośliny i zwiększa tempo wzrostu komórek
 • Rośliny zanurzone w kulturach głębokowodnych nie wymagają stosowania dużej ilości nawozu
 • Raz ustawion system, wymaga niewielkiej konserwacji
 • Bardzo mało części ruchomych i szybki montaż

Z Deep Water Culture wiążą się pewne trudności. W większości przypadków możliwe do uniknięcia, jednak pamiętaj, że:

 • W małych systemach, pH, poziom wody i stężenie składników odżywczych mogą się wahać
 • Istnieje możliwość nadmiernej lub zbyt niskiej kalibracji
 • W przypadku przerwy w dostawie prądu lub awarii pompy, korzenie mogą “utonąć” w nisko-tlenowym roztworze odżywczym.
 • Utrzymanie stałej temperatury wody bez systemu recyrkulacji może być trudne.

Hydroponicza uprawa w głębokiej wodzie: rodzaje

Metoda tradycyjna DWC

Tradycyjne DWC są najłatwiejsze do zbudowania. Oto lista części, których będziesz potrzebował, aby stworzyć swój pierwszy system hydroponiczny:

 • 7-10 litrowe wiaderko
 • pompa powietrzna
 • kamień powietrzny
 • przewody rurowe
 • doniczki siatkowe
 • podłoże uprawowe
 • składniki odżywcze hydroponiczne
 • zestaw kontroli pH
 • Miernik PPM

Metoda jest prosta: podłącz pompę do rurki, rurkę do kamienia powietrznego i umieść kamień w wiadrze. Napełnij wiadro wodą, sprawdź czy odczyn pH jest odpowiedni i dodaj składniki odżywcze, nasiona wsyp do doniczek.

Kiedy rośliny zaczną kiełkować i korzenie zaczną przyjmować wodę, doświadczysz eksplozji wzrostu. Roślina zamiast wykorzystywać energię na wzrost korzeni, będzie zasysać tyle wody i składników odżywczych, ile potrzebuje! Jeśli woda jest odpowiednio dotleniona, nie ma powodu, dla którego korzenie waszej rośliny nie mogą pozostać zanurzone głęboko w wodzie (stąd nazwa) przez cały cykl życia rośliny!

Dzięki wysokiemu poziomowi natlenienia i bogatym w składniki odżywcze roztworom, rośliny uprawiane w tradycyjnym systemie DWC mogą dojrzewać nawet dwukrotnie szybciej niż zwykłe rośliny uprawiane w glebie! Osobiście zebrałem główkę sałaty w ciągu 30 dni od kiełkowania.

Recirculating DWC – Recyrkulacja DWC

Tradycyjna metoda jest niesamowita dla początkujących, ale co zrobić, jeśli chcesz skalować swój system na następny poziom? Większość ludzi przenosi się do systemu RDWC, czyli Recirculating Deep Water Culture, gdy chcą ulepszyć swój ogród.

Jeśli chcesz powiekszyc uprawy, nie kupuj 10 pojedynczych wiader z własną kalibracją i regulacją. Większy sens ma budowa głównego zbiornika z pojedynczą kalibracją pH i podawanie tej samej pożywki do wszystkich 10 wiader.

Jak dochodzi do natlenienia wody, gdy wiele wiader jest połączonych rurkami? Tak jak nieefektywne byłoby posiadanie oddzielnych roztworów odżywczych dla każdego wiadra, tak samo nieefektywne jest uruchamianie systemu napowietrzania dla każdego wiadra.

W tym miejscu pojawia się część recyrkulacyjna. Woda jest transportowana z wiadra do wiadra za pomocą dysz natryskowych natleniających wodę.

Piękno modyfikacji klasycznego systemu DWC polega kalibracji, natlenieniu wody w centralnego miejscu, z którego substancje odżywcze są natychmiast dostarczone do wszystkich wiader. Najlepszą analogią jest sieć energetyczna: nie posiadamy własnych generatorów w domach. Energia elektryczna jest generowana z centralnego miejsca (elektrowni), a następnie wysyłana przez sieć energetyczną do domów.

Bubbleponics (Pęcherzyki powietrza)

Chociaż wiele osób nie uważa Bubbleponics za coś innego niż tradycyjne DWC, osobiście uważam, że ma kilka zalet i jest wystarczająco ważne, aby wspomnieć o tym systemie. Zamiast czekać, aż rośliny wykiełkują a korzenie trafią do wody, Bubbleponics ma na celu przyspieszenie procesu poprzez podawanie roślinom pożywki bezpośrednio przez pierwsze kilka tygodni.

Dodanie pompy powietrza do systemu z nawadnianiem kropelkowym biegnącym przez zbiornik, zasili rośliny zanim wypuszczą one korzenie. Proste, ale bardzo skuteczne w przyspieszenie fazy kiełkowania i rozsady w cyklu życia rośliny.

Pompa i kamień powietrzny są wykorzystywane do tworzenia pęcherzyków powietrza do roztworu substancji odżywczych. Pompa jest połączona z kamieniem powietrznym za pomocą wężyka i służy do zapewnienia stałego dopływu powietrza. Kamień powietrzny jest wykonany z materiału przypominającego skałę z małymi porami, tworzącymi małe pęcherzyki powietrza wznoszące się na szczyt wody.

Im mniejsze pęcherzyki powietrza, tym lepsze napowietrzenie zapewniają roztworowi odżywczemu, ponieważ mają większą powierzchnię kontaktu z wodą. Kontakt pęcherzyków powietrza z wodą zastępuje rozpuszczony tlen wchłonięty przez korzenie rośliny.

Metoda Kratky’ego

Zasadniczo, metoda Kratky’ego jest uprawą głębokiej wody, ale bez użycia pompy. To system pasywny, bez zastosowania energii elektrycznej. W jaki sposób rośliny otrzymują składniki odżywcze i tlen?

Kluczem jest pozostawienie szczeliny powietrznej pomiędzy korzeniami a powierzchnią roztworów odżywczych. Oznacza to, że części korzeni są zanurzone w wodzie, podczas gdy pozostałe części są wystawione na działanie powietrza.

Deep Water Culture: FAQ

Jakie rośliny nadają się do uprawy w DWC?

Rośliny najlepiej nadającesię do wzrostu w głębokich systemach wodnych, to wszystkie uprawy, które nie muszą kwitnąć, w tym wiele odmian sałat ziół. Rośliny tego typu rosną super szybko i zdrowo. Rośliny bardzo dobrze nadające się do uprawy głębokowodnej to bazylia, seler naciowy, koper, koper włoski, jarmuż, sałata, nasturcja, szczypiorek, szczaw, rzeżucha wodna. DWC nie jest optymalne, ale możliwe do uprawy innych roślin: rukola, kolendra, papryka, pomidory, nagietki, mięta, pietruszka, szpinak i truskawki.

Jakiego rodzaju składniki odżywcze stosować w systemie hodowli głęboko wodnej?

Firmy oferują różne hydroponiczne składniki odżywcze. Najlepiej zacząć od czegoś bardzo prostego, jak General Hydroponics Flora Series. To trzyczęściowa odżywka hydroponiczna, mieszana w odpowiednich ilościach w zależności od fazy wzrostu rośliny.

Czy stosować pojedynczy czy modułowy system DWC?

Jeśli dopiero zaczynasz, użyj systemu pojedynczego zbiornika. Zbuduj system samemu lub kup jeden z wielu dostępnych na rynku. Modułowy system DWC jest lepszy dla hodowców dokładnie wiedzących co uprawiać i jak się rozwijać. Zacznij na małą skalę i powiększ uprawy, gdy zdobędziesz więcej doświadczenia.

Czy zbiornik hydroponiczny powinien być sterylny?

Niektórzy ogrodnicy hydroponiczni budują wyłącznie sterylne zbiorniki na roztwór wody z pokarmem. Takie systemy nie mają żadnych biologicznych zanieczyszczeń, narażających ogród hydroponiczny na glony. W tym samym czasie nie będą mogli korzystać z dobroczynnego wpływu bakterii.

Jakie powinno być pH i PPM / EC dla DWC?

Rozwijanie systemu hodowli głębokowodnej nie oznacza, że musisz dostosować swoje pH i PPM / EC. Standardowy zakres, który preferuje większość roślin (pH 5,5-6,5) jest w porządku. Dostosowanie i monitorowanie powyższych wpółczynników zależy od tego, w jakim stadium wzrostu znajdują się rośliny. Kiedy uprawy rozpoczynają wegetację, utrzymaj pH w wyższej części tego zakresu, a kiedy kwitną, w niższej.

Jeśli chodzi o PPM / EC, nie należy ślepo przestrzegać harmonogramu karmienia na odwrocie hydroponicznych składników odżywczych (są zazwyczaj wyższe niż to konieczne). Spróbój dodać połowę wymaganej dawki i zobacz jak rośliny reagują. Zawsze możesz szybko dostosować się do sugestii na opakowaniu.

Jaka jest zalecana temperatura zbiornika?

Jest to jedna z wad upraw kultury głębokowodnej: kontrola temperatury zbiornika może być trudna. Celuj w temperaturę nie wyższą niż 20°C. Jeśli osiągniesz znacznie wyższą temperaturę, poziom tlenu w wodzie zacznie spadać (nawet jeśli natlenianie odbywa się za pomocą pompy powietrza i kamienia powietrznego).

Utrzymuj temperaturę powyżej 16°C. Jeśli spadnie nieco poniżej, rośliny myślą, że przechodzą do nowej pory roku, zazwyczaj jesienią lub zimą. Oznacza to, że zaczną kierować więcej energii w kierunku kwitnienia, czego możesz nie oczekiwać.

Kiedy należy wymienić roztwór odżywczy?

Najdłużej na zmianę powinno się czekać około trzy tygodnie, ale to tylko ogólny przypadek. To zależy:

 • rodzaju roślin, które uprawiacie
 • etap wzrostu
 • wielkości zbiornika

Jeśli chcesz uniknąć całkowitej zmiany, możesz spróbować dodać wodę wymieszaną z pożywką do istniejącego roztworu, aby ponownie uzyskał właściwą równowagę. Niestety jest to trudne do zrobienia, a całkowita wymiana jest mniej skomplikowana.

Ile tlenu znajduje się w roztworze odżywki?

Mierniki tlenu rozpuszczonego w wodzie są dostępne w ogólnej sprzedaży. Nie polecam kupowania mierników niższej klasy: są one zbyt zawodne. Najlepszym sposobem na “monitorowanie” poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie jest utrzymywanie roztworu w odpowiedniej temperaturze i uruchamianie pompy powietrza.

Jaka część korzeni powinna być zanurzona w zbiorniku DWC i roztworze substancji odżywczych?

Upewnić się, że tylko korzenie są zanurzone w roztworze odżywki (bez łodygi, a na pewno bez liści). Najlepsze wyniki uzyskuje się poprzez zanurzenie korzeni na głębokość 1 do 3 centymetrów. Pęcherzyki powietrza wyskakują, a woda nadal ląduje na korzeniach, które nie są zanurzone, więc nie musisz się martwić o ich wyschnięcie.

Jakie oświetlenie stosować do DWC?

W przypadku systemu DWC (jeśli to nie system na dużą skalę lub nie używasz RDWC), lepiej stosować światło, które nie emituje dużo ciepła. System DWC jest wystarczająco dogrzany przez pompy. Kilka tanich żarówek niskotemperaturowych CFL, lub droższych, ale skutecznych diody LED rozwiąze problem z oświetleniem. Można też zastosować świetlówki.