System hydroponiczny Ebb & Flow (Flood and Drain) to po polsku system przepływowo-odpływowy. Ebb and Flow to jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych metod uprawy hydroponicznej. Flood and Drain system jest preferowany przez wielu hobbystów i komercyjnych hodowców.
System nie jest najłatwiejszy do skonfigurowania, ale nie jest aż tak skomplikowany, jak zaawansowane formy hydroponiki, takie jak aeroponika. Rozumiejąc zasady tej techniki, przekonasz się, że możesz wykorzystać gotowe zestawy hydroponiczne lub tanie materiały do stworzenia systemu DIY Ebb & Flow i skalować jak tylko chcesz.
Co to jest Ebb & Flow?
Ebb i Flow, czyli Flood and Drain to system polegający na okresowym doprowadzaniu i odprowadzaniu pożywki do roślin. Zasadniczo, rozróżniamy dwie fazy działania systemu przepływowo-odpływowego. Woda i składniki odżywcze najpierw przepływają przez korzenie roślin. Drenaż następuje wtedy, gdy woda spływa z powrotem do zbiornika. Czynności odbywają się w sposób ciągły i stąd ich nazwa.
Jak działa system hydroponiczny system przepływowo-odpływowy
System polega na budowie szeregu połączonych pojemników (może to być jeden pojemnik), gdzie rośliny pozostają ułożone na tacy do uprawy. Zegar steruje cyklem pompowania wody.
Gdy zegar sterujący jest włączony, pompa zaczyna przesyłać wodę i substancje odżywcze. Roztwory substancji odżywczych spływają do upraw, nasączając korzenie roślin aż do osiągnięcia granicy określonego poziomu.
Na zadanym poziomie woda z substancjami odżywczymi jest stale przepompowywana przez pewien czas. Rurka przelewowa odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu standardowego poziomu wody. Ponadto, rura zapobiega wylewaniu się wody zawierającej składniki odżywcze ze zbiornika podczas cyrkulacji.
Gdy wyłączymy zegar sterujący, pompa zostaje zatrzymana, a w zbiornikach przestanie płynąć woda zawierająca składniki odżywcze. Woda wraca ze zbiornika poprzez system odprowadzania.
Napowietrzanie w Ebb & Flow
Upewnij się, że dostarczasz do systemu wystarczającą ilość powietrza. Niektórzy hodowcy prefrerują powietrze z dostarczane w pożywce z rurki. W przypadku braku wystarczającej ilości tlenu w zbiorniku z pożywką, należy zainstalować dodatkową pompę powietrzną. Rura przelewowa powinna być szersza niż rura wlotowa wody.
Materiały do budowy hydroponicznego systemu Ebb i Flow
Istnieją dwie główne części systemu przepływowo-odpływowego – zbiornik na roztwór odżywczy i donica/taca na roślinę.
- Zbiornik na roztwór substancji odżywczych – jedną z istotnych części każdego systemu hydroponicznego jest zbiornik. Zawiera on wodę i składniki odżywcze, których rośliny potrzebują. Normalnie, pojedynczy zbiornik jest wystarczający dla większości systemów Ebb & Flow. Jeśli zamierzasz powiększać plantację, pomyśl o dodaniu zbiorników, aby dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych do większej liczby roślin.
- Pompa zanurzeniowa jest niezbędna do pompowywania wody do tacki do uprawy. Jest to serce systemu Ebb & Flow i należy zachować szczególną ostrożność przy zakupie pompy o dużym natężeniu przepływu, aby w krótkim czasie dostarczyć wystarczającą ilość wody do donicy uprawowej.
- Timer – za kontrolę czasu trwania procesu podlewania odpowiedzialny jest zegar. Zegar jest uruchamiany i wyłączany w celu zapewnienia roślinom odpowiedniego zapotrzebowania na składniki odżywcze.
- Kontener / donica na rośliny – pojemnik lub wiadro na rośliny jest niezbędne w systemie, gdyż w nim rośnie roślina. Może to być jeden duży pojemnik / taca, lub kilka małych w szeregowym systemie.
- Rurki – funkcją rury jest podłączenie zbiornika do instalacji w celu odprowadzenia wody do i z instalacji.
- Rura przelewowa – krytyczną funkcją rurki przelewowej jest utrzymanie poziomu wody, na jaki dociera pożywka w zbiorniku. Kanał działa w sposób, aby pożywka nie wydostawała się ze zbiornika na skutek wzrostu ciśnienia podczas pompowania.
- Podłoża uprawowe – ze względu na sposób działania systemu, podłoże do uprawy Ebb & Flow musi być mocne i ciężkie, aby nie mogło być unoszone na wodzie. Niektóre sugerowane materiały uprawowe to żwir, hydroton, perlit, wełna mineralna.
Jedną z zalet systemu przepływowo-odpływowego jest to, że materiały są tanie. Jest też szansa na materialną improwizację. Można użyć prostych narzędzi, takich jak wiadra, rury, butle, kosze na śmieci i pojemniki do przechowywania. Tak długo, jak urządzenia mogą utrzymać wodę, są w porządku do użytku.
Rodzaje Ebb i Flow
Roróżniamy kilka odmian konstrukcji Ebb i Flow, wykorzystujące tę samą zasadę stosowania pomp wodnych do dostarczania roślinom składników odżywczych, w tym:
- Tacka przepływowa – konstrukcja znacznie różni się od pozostałych modeli. System zawiera tylko jeden zbiornik do uprawy roślin. Konstrukcja posiada płytką prostokątną lub kwadratową tacę z podniesioną częścią powierzchni. Zbiornika umiejscowiony jest pod tacką. W procesie zalewania roślin substancjami odżywczymi, z jednej strony tacy wpuszcza się wodę, przeciwległa strona umożliwia wypływanie wody z pojemnika do zbiornika z pożywką. Rośliny rosną wewnątrz plastikowego pojemnika umieszczonego w tacy zalewowej. Sadzonka w wiaderku powinna posiadać odpowiednie podłoże do wzrostu. Zadaniem rurki przelewowej jest kontrolowanie wysokości wody w zbiorniku. Konstrukcja ułatwia transport roślin.
- Pojemniki szeregowe- nie ma ograniczeń w tworzeniu systemu Ebb & Flow z wieloma wiadrami/pojemnikami do uprawy roślin. Zazwyczaj jedna rura łączy pewna liczba pojemników/kubełków. Trudność polega na przepływie strumieni substancji odżywczych przez wszystkie pojemniki na równomiernie ustalonym poziomie. Pompa dostarcza składniki odżywcze równomiernie we wszystkich zbiornikach w tym samym czasie. Położenie zbiorników/kontenerów z roślinami względem zbiornika z wodą musi być wyższe. Tylko w ten sposób pożywka może powrócić do zbiornika dzięki grawitacji.
Zalety i wady systemu przepływowo-odpływowego
- Niski koszt – zakup materiałów jest przystępny dla każdego. Jeśli zdecydujesz się na improwizację, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.
- Obfitość składników odżywczych dla roślin – system utrzymaje stały dopływ pokarmu. Rura przelewowa uniemożliwia zalanie zbiorników.
- Prostota budowy – w przeciwieństwie do bardziej drogich i skomplikowanych rodzajów hydroponiki (Deep Water Culture), Ebb & Flow nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Wystarczy przeczytać ten artykuł aby zbudować stabilną i działającą strukturę.
- Łatwość użytkowania – skonfigurowanie systemu jest natrudniejszym przedsiewzięciem. Pozostała część pracy jest prosta, ponieważ wymaga minimalnego nadzoru i konserwacji. Proste zadania polegają na zapewnieniu dostępności pożywki i stałym sprawdzaniu jej funkcjonowania.
- Niestabilne poziomy pH – w przypadku awarii konstrukcji, woda przelewa się do pojemników i w ten sposób zatapia roślinę. Nadmiar składników odżywczych z wysokim pH zniszczy produkty rolne. Powstaną toksyczne substancje, szkodliwe dla upraw.
- Awaryjność – gdy zdecydujesz się na budowę systemu z własnych materiałów, musisz być bardzo ostrożny. Każdy błąd w formacji może spowodować rozpad całego systemu. Najcześciej awarie dotykają pomp.
System hydroponiczny Ebb i Flow jest tak skuteczny, prosty i elastyczny, że świetne sprawdza się także w aquaponice. Hodowcy komercyjni używają Ebb & Flow do uprawy roślin i ryb przez lata, ciesząc się znakomitymi wynikami. Hobbyści uznają ten system za łatwy do założenia i cieszą się świeżym jedzeniem w swoim krytym ogrodzie. Przy prawidłowej obsłudze możliwe są bardzo wysokie plony. System przekonuje swoim kontrolowanym zaopatrzeniem w wodę i składniki odżywcze, a tym samym umożliwia uprawę wielu warzyw i ziół.
Jakie rośliny hodować w systemie odpływowo przepływym?
Ze względu na indywidualne nawadnianie, prawie wszystkie rośliny nadają się uprawy w systemie Ebb and Flow. Nawet rośliny z klimatu suchego mogą wspaniale się rozwijać przy odpowiednim podłożu.
Oto mały wybór odpowiednich roślin:
- Sałata (wszystkie odmiany)
- Zioła (np. bazylia, kolendra, tymianek, mięta i koper)
- Truskawki
- Kasztanowiec wodny
- Warzywa azjatyckie
- Papryka i papryka chilli
- Rzodkiewki, marchewki i buraki
- Pomidory, ogórki, brokuły i kapusta
- Niektórzy ogrodnicy używają systemu Ebb i Flow do kiełkowania
Konserwacja i pielęgnacja
Podłoże powinno być usuwane z systemu co najmniej co sześć do dwunastu miesięcy i dokładnie spłukiwane czystą wodą. W przypadku zbyt dużych wahań pH pożywki, podłoże należy również oczyścić z minerałów. W przypadku narażenia na szkodniki, podłoże i system muszą zostać wysterylizowane.