Cienkowarstwowe kultury przepływowe (NFT)

Podczas gdy wszystkie systemy hydroponiczne oferują intrygujące sposoby uprawy roślin, hydroponika NFT (cienkowarstwowe kultury przepływowe) zależy od stale płynącego strumienia cieczy do odżywiania roślin, z korzeniami zwisającymi w kanale z odżywką.

Nie pozwól, aby technicznie brzmiąca nazwa zmusiła cię do myślenia, że to trudny do opanowania system. Hydroponika NFT, czyli Nutrient Flow Technique jest prosta konfiguracji i użytkowaniu. Jeśli dopiero zaczynasz z hydroponiką, albo masz doświadczenie i chcesz wypróbować coś innego, czytaj dalej i dowiedz się, jak można produkować szybko rosnące rośliny z bezproblemową techniką cienkowarstwowych kultur przepływowych w systemie hydroponicznym.

Co to jest Nutrient Flow Technique?

Cienkowarstwowe kultury przepływowe (NFT) jest techniką hydroponiczną, gdzie w bardzo płytkim strumieniu wody zawierającym wszystkie rozpuszczone składniki odżywcze i tlen, potrzebne do wzrostu roślin zanurzone są nagie korzenie roślin. W uprawach bezglebowych, system NFT jest dość popularny wśród hodowców hydroponicznych ze względu na jego prostą, ale skuteczną konstrukcję.

Termin “warstwa odżywcza” odnosi się do idealnej sytuacji, gdzie płytki strumień roztworu odżywki przepływa przez korzenie. Gwarantuje to, że tylko dolna część masy korzeniowej zostanie zanurzona w pożywce, podczas gdy górna partia jest wystawiona na działanie wilgotnego środowiska stworzonego wewnątrz komory wzrostu, zapewniając korzeniom obfite zaopatrzenie w tlen.

Dostarczanie dużej ilości tlenu do korzeni roślin jest jednym z kluczowych wyzwań w hydroponice. Podczas gdy rośliny (część zielona) potrzebują dwutlenku węgla do fotosyntezy, korzenie wymagają tlenu, aby ułatwić wchłanianie składników odżywczych. Dzięki korzeniom z lepszym dostępem do tlenu, rośliny rosną szybciej.

Nutrient Flow Technique jest często stosowany do uprawy mniejszych i szybko rosnących roślin, takich jak różne rodzaje sałat. Oprócz sałat, hodowcy komercyjni używają tego systemu do uprawy ziół i truskawek. NFT jest wszechstronnym i znanym systemem hydroponicznym zawierającym komponenty takie same jak Ebb i Flow, ale różniące się konfiguracją.

Obie metody wykorzystują pompy wodne do dostarczania substancji odżywczych do roślin. Jednakże, w przeciwieństwie do techniki przepływowo-odpływowej w systemie Ebb i Flow, system NFT jest systemem stale doprowadzającym wodę.

Podczas gdy systemy takie jak Wicking (metoda knotowa) czy Metoda Kratky’ego są pasywne, prostsze w budowie i łatwiejsze w obsłudze, nie zapewniają optymalnych warunków do wzrostu roślin, jak aktywny system NFT.

Jak działa system hydroponiczny NFT?

W hydroponice cienkowarstwowych kultur przepływowych, komora z korzeniami ma formę kanału przypominającego rurkę, ustawioną na lekkim nachyleniu, tak aby płyn odżywczy przepływał bez problemów. Systemy NFT często składają się z wielu kanałów uprawowych, jednakże ze względów praktycznych istnieje ograniczenie co do długości pojedynczego kanału.

Rośliny są umieszczane w otworach w górnej części kanału uprawowego, dzięki czemu korzenie są zawieszone nad pożywką wewnątrz komory, podczas gdy korona wystaje ponad. W hydroponice NFT często nie ma potrzeby stosowania podłoża do uprawy, innego niż doniczki siatkowe, aby utrzymać rośliny.

Roztwór jest pompowany ze zbiornika do wyższego końca kanału uprawowego, a po przepłynięciu przez kanał, jest zwracany do zbiornika. Technika NFT jest systemem zamkniętym, pozwalającym na zaoszczędzenie wody i składników odżywczych.

Cienkowarstwowa kultura przepływowa – Dlaczego warto wybrać technikę NFT?

Istnieje kilka powodów, dla których warto wybrać metodę NFT w porównaniu z innymi systemami hydroponicznymi, głównie ze względu na jej prostotę i łatwość obsługi. Największe zalety NFT:

 • Łatwość budowy i konserwacji
 • Adaptacja do różnych przestrzeni i wymagań instalacji
 • Stosunkowo niedrogi koszt konstrukcji
 • Brak potrzeby stosowania podłoża uprawowego
 • Zmniejszone zapotrzebowanie na napowietrzanie pożywki w zbiorniku, dzięki stałemu obiegowi
 • Brak zegarów do kontrolowania cyklów nawadniania
 • Zużywa mniej wody i składników odżywczych dzięki recyklingowi roztworów odżywczych
 • Przyjazna dla środowiska – minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych
 • Korzenie roślin mogą utrzymać jednorodne pH i przewodność dzięki regularnemu obiegowi

Jakie są wady techniki NFT?

Jedną z wad hydroponiki NFT jest zależność od energii elektrycznej, ponieważ pompa pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jeśli dojdzie do przerwy w dostawie prądu lub awarii pompy, korzenie szybko wyschną, a rośliny mogą zostać poważnie uszkodzone, nawet jeśli to tylko stosunkowo krótki problem z zasilaniem.

Większe rośliny, ze znaczącym systemem korzeniowym oraz rośliny owocowe stanowią istotne wyzwanie dla techniki hydroponicznej NFT. Systemy Nutrient Flow Technique najlepiej nadają się dla mniejszych, szybko rosnących roślin, takich jak sałata, zioła, które zostaną zebrane zanim korzenie wypełnią kanał uprawowy i zablokują przepływ pożywki.

Rośliny owocowe są problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze, mają wpływ na pH i poziom składników odżywczych w roztworze recyrkulacyjnym. Dlatego w przypadku roślin w fazie owocowania należy być bardzo ostrożnym przy monitorowaniu roztworu, aby zapobiec niedoborom. Po drugie, okazało się, że większość roślin owocowych i kwitnących radzi sobie lepiej podczas okresów zmiennych między cyklami nawadniania, więc stała ekspozycja na wilgoć, zapewniona przez NFT nie jest najlepszym środowiskiem.

Nutrient Flow Technique – zrób to sam

Do zbudowania systemu hydroponicznego NFT będą potrzebne te podstawowe elementy:

 • Kanały uprawowe
  Małe doniczki do przechowywania roślin
 • Zbiornik roztworu substancji odżywczych
 • Pompa wodna
 • Rurki

Przejdźmy teraz do szczegółów dotyczących konfiguracji każdego z komponentów systemu NFT:

Kanały uprawowe

Komory do uprawy w technice hydroponicznej z warstwą odżywczą to długie, cienkie kanały, nachylone w celu utworzenia płytkiego strumienia pożywki. Rury PVC mogą służyć jako komory wzrostu, chociaż nie są one idealne ze względu na ich zakrzywiony kształt nie zapewniający optymalnego stosunku powietrza do składników odżywczych dla stymulowania wzrostu.

Najlepszymi materiałami do komór wzrostu systemu NFT są płaskie kanały. W ten sposób powstanie warstwa odżywcza o większej powierzchni, z której korzenie będą mogły się pobierać pożywkę, zapewniając jednocześnie dobrą ekspozycję górnej części masy korzeniowej na tlen wewnątrz komory.

Komory do uprawy w tym systemie mają na górze otwory dla roślin. W idealnej sytuacji, wierzchołki są zdejmowalne, dzięki czemu można łatwo monitorować roztwór odżywki, sprawdzać, czy nie blokuje przepływu cieczy oraz stan zdrowia korzeni. Zdejmowane pokrywy nie są konieczne do pomyślnej uprawy w systemie NFT.

Jeśli chodzi o idealną długość kanałów uprawowych, powinny one mierzyć nie więcej niż około 10-12 metrów. Instalując dłuższe kanały ryzykujesz pozbawienia odżywki roślin znajdujących końcu kanału. Krótsze koryta sprawiają, że system jest bardziej uniwersalny pod względem wykorzystania przestrzeni, co pozwala na projektowanie obwodów z kanałami w układzie równoległym oraz systemy pionowe.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie integralności systemu przed rozpoczęciem uprawy roślin poprzez przepuszczanie przez niego czystej wody.

Donice dla roślin

Doniczki z siatkowe używane w systemach hydroponicznych nie wymagają podłoży uprawowych. Trzymają one rośliny u podstawy łodygi i pozwalają odkrytym korzeniom rosnąć i rozwijać się bez przeszkód w komorze wzrostu. Z wyjątkiem nasion wyjściowych lub sadzonek, doniczki w NFT zwykle nie zawierają podłoża, ze względu na niebezpieczeństwo gnicia łodygi.

Zbiornik na roztwór substancji odżywczych

Jak w każdym systemie hydroponicznym, zbiornik pożywki powinien być wykonany z nieprzezroczystego materiału, aby zapobiec rozwojowi glonów i bakterii. Jeśli umieścisz zbiornik systemu NFT w najniższym punkcie systemu recyrkulacji, nie będziesz potrzebował dodatkowej pompy powietrza aby wzbogacić pożywkę o tlen. Kaskady cieczy z kanału powrotneg oumieszczonego nieco powyżej zbiornik bedą napowietrzać roztwór samoczynnie.

Monitoruj poziom roztworu w zbiorniku, a także pH i poziom składników odżywczych w roztworze. W razie potrzeby wprowadź odpowiednie zmiany.

Pompa zatapialna

W technice hydroponicznej NFT wymagana jest niezawodna pompa. Urządzenie będzie stale pracować, aby utrzymać przepływ roztworu w całym systemie. Nie musi to być pompa o dużej mocy, ponieważ celem jest stworzenie cienkiej warstwy cieczy przepływającej przez kanały uprawowe. Wybierz pompę zatapialną o najniższej wydajności litrów na godzinę.

Innym aspektem przy wyborze pompy do systemu NFT jest potrzeba regulacji przepływu, który możesz łatwo modyfikować w zależności od roślin w miarę ich wzrostu.

Rurki

Ilość potrzebnych rurek zależy od konstrukcji systemu. Prosty jednokomorowy system NFT będzie wymagał najmniej przewodów rurowych, aby dostarczyć roztwór ze zbiornika do górnej części kanału uprawowego,ustawionego tak, aby opróżnić go bezpośrednio z powrotem do zbiornika.

Prędkość przepływu w systemie NFT i nachylenie kanału

W systemie hydroponicznym NFT, kanały uprawowe są lekko nachylone, aby umożliwić przepływ płytkiego strumienia pożywki pod wpływem grawitacji. Szybkość przepływu w kanałach powinna wynosić około 1 litra na minutę. Można uzyskać przepływ 0.5 litra na minutę lub 2 litrów na minutę bez zaburzania równowagi składników odżywczych.

Aby osiągnąć ten zakres przepływu, stosunek nachylenia kanału powinien wynosić od 1:30 do 1:40, co oznacza, że na każdy 1 centymetr różnicy wysokości, masz 30-40 centymetrów długości.

Systemy hydroponiczne z techniką NFT są łatwo regulowane w zależności od zmieniających się potrzeb roślin, poprzez modyfikacje szybkości przepływu roztworu przez kanały. Istnieje kilka sposobów, aby skonfigurować system:

 • Dostosuj nachylenie kanałów uprawowych
 • Regulowane odpływy na dnie kanału uprawowehgo
 • Pompa o regulowanym natężeniu przepływu
 • Zawory liniowe przy wejściach do kanałów uprawowych

System NFT jest idealny do uprawy szybko rosnących roślin, które można zebrać w ciągu kilku tygodni. Uprawiaj sałaty, orientalne warzywa, a także zioła. Kilka jadalnych kwiatów, takich jak nasturcje i bratki, mogą być dodane w celu wzbogacenia sałatek i prezentacji żywności, można sadzić z systemem NFT.