Knotowe systemy hydroponiczne – wicking

W świecie hydroponiki, knotowy system hydroponiczny jest zdecydowanie najprostszy i najłatwiejszy zarówno w konfiguracji i funkcjonowaniu. Metoda knotowa wymaga tylko czterech elementów. Można łatwo zbudować działający system knotowy (wicking) z przedmiotów używanych w gospodarstwie domowym. Najtrudniejszą częścią jest prawdopodobnie wybór czego użyć do  budowy knotów (tylko dlatego, że materiałów do wyboru jest zbyt wiele).

Co to są systemy knotowe w hydroponice?

Hydroponika z systemem knotowym (wick) jest najprostszym z projektów hydroponicznych. Nazwa odnosi się do faktu, że zestawy hydroponiczne wykorzystują działanie knotów materiałowych do dostarczania wodnego roztworu odżywczego do korzeni roślin.

Każdy hydroponiczny system knotowy składa się z czterech podstawowych komponentów:

Pojemnik do uprawy jest umieszczony w niewielkiej odległości od zbiornika, a knoty są umieszczane tak, aby pobierały pożywkę ze zbiornika i uwalniały ją do podłoża, które z kolei pochłania ją i udostępniały korzeniom roślin.

Hydroponika ma wiele oczywistych zalet, możesz uprawiać rośliny w dowolnym miejscu, przez cały rok, uzyskując zdrowe, czyste i organiczne produkty. Istnieje wiele metod i technik do wyboru, takich jak: aeroponika, akwaponika, nawadnianie kropelkowe, NFT, Ebb & Flow oraz kultura głębokowodna. Jeśli jesteś początkujący, polecamy system knowoty dla pierwszego doświadczenia wzrostu.

Oprócz metody Kratky’ego, systemy knotowe są najprostszą i najtańszą formą hydroponiki. Działają równie dobrze w przypadku mniej wymagających roślin, takich jak zioła czy sałata.

Hydroponiczna metoda knotowa dla początkujących – działanie

W hydroponicznym systemie knotowym, efekt kapilarny wykorzystywany jest do zasilania strefy korzeniowej roślin pożywką. Działanie kapilarne to mechanizm, z pomocą którego gąbki i ręczniki papierowe pobierają płyn z powierzchni. Jeśli kiedykolwiek wstałeś z ławki w parku lub odkryłeś, że twój tyłek jest mokry, cóż, byłeś ofiarą działania kapilarnego. To sposób, w jaki knot do lamp naftowych wciąga paliwo do miejsca, gdzie znajduje się płomień.

Hydroponika systemu knota jest pasywną formą hydroponiki, system działa bez konieczności stosowania silników, pomp czy ruchomych części. Nie oznacza to jednak, że nie można korzystać z żadnego rodzaju maszyn. Opisuje tylko podstawowe funkcjonowanie systemu. W rzeczywistości, najprostsze ze wszystkich systemów hydroponicznych często zawierają pompę do napowietrzania roztworu odżywczego, ale nie jest to wymagane, aby system działał. Działanie kapilarne dostarcza płyn do korzeni samoistnie.

Czy warto wybrać hydroponiczny system Wick?

Jednym z powodów wyboru systemu knotowego jest to, że jest to najbardziej przyjazny środowisku system. Jeśli rośliny otrzymają dużo naturalnego światła, nie potrzebujesz żadnej energii elektrycznej, aby uprawiać rośliny. Możesz zdecydować się na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i odnawialnych źródeł dla wszystkich komponentów systemu. Hydroponiczne systemy knotowe zużywają mniej wody i składników odżywczych niż inne.

Innym głównym powodem, dla którego ludzie wybierają hydroponikę w systemie knotowym jest jej elegancka prostota. To doskonały projekt dla każdego, kto zaczyna z hydroponiką. Można zaprojektować podstawową konfigurację, a system jest stosunkowo bezobsługowy – wystarczy napełnić zbiornik pożywki w razie potrzeby i płukać system regularnie.

Z hydroponiką systemu knotowego, nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Dla super prostego systemu, można użyć kilku wiader jako pojemników, lub zrobić mini system knota i 2-litrowej plastikowej butelki. Jeśli chodzi o knoty, każdy chłonny materiał będzie działać: sznurek, lina, przędza, a nawet pocięte paski starej odzieży.

Jakie rośliny najlepiej nadają się do uprawy metodą knotową?

Systemy knotowe najlepiej nadają się do uprawy mniejszych, nieowocujących roślin, takich jak zioła i sałata. Są doskonałe do kiełkowania nasion i sadzonek. Wicking jest stosunkowo powolnym, małoobjętościowym sposobem przemieszczania cieczy, a te rodzaje roślin nie potrzebują wiele w porównaniu z innymi.

Hydroponiczne systemy knotowe są często stosowane w połączeniu z innymi systemami upraw, mogącymi wspierać większą objętość wzrostu roślin. Są popularne jako ogrody sałaty zimowej i ziołowe.

Jak zbudować hydroponiczny system knotowy?

Aby zbudować hydroponiczny system knotów, potrzebujesz tylko czterech komponentów wymienionych powyżej. W tej części przeanalizujemy każdy z elementów (jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem mini systemu knotowego z plastikowej butelki, instrukcje znajdziesz na końcu tego artykułu).

Pojemnik do uprawy w systemie knotowym

Może to być wszystko, począwszy od zwykłego wiadra lub plastikowej wanny, a skończywszy na specjalnie skonstruowanej tacy do uprawy. Będzie ona zawierała rośliny i podłoże umieszczone razem w pojemniku do uprawy lub rozdzielone na pojedyncze pojemniki. Aby knoty mogły przejść przez dno pojemnika, należy zrobić w nim małe lub otwory. Projektując tę część systemu, pamiętaj, że będziesz musiał okresowo przepłukiwać podłoże.

Zbiornik na roztwór odżywczy

Aby zniechęcić glony i inne mikroorganizmy, zbiornik powinien być pojemnikiem nie przepuszczającym światła (nie potrzebuje pokrywy, ponieważ knoty zwisają pojemnika z rośliami umieszczonego powyżej. Zbiornik powinien znajdować się jak najbliżej pojemnika na rośliny, aby knoty mogły jak najefektywniej dostarczyć roztwór do podłoża. Roztwór należy regularnie uzupełniać, a także co jakiś czas całkowicie go czyścić, dlatego też najlepiej jest umieścić zbiornik w łątwo dostępnym miejscu.

Można zainstalować pompę akwariową i/lub kamień powietrzny, aby napowietrzyć roztwór odżywki i zapewnić maksymalne dotlenienie korzeni roślin, choć nie jest to konieczne. Dodatkowy tlen w płynie zachęci korzenie do pobierania większej ilości substancji odżywczych i umożliwi szybszy wzrost waszych roślin.

Podłoże hydroponiczne

Dla systemu knotowego w hydroponice należy stosować podłoża wchłaniające i trzymające wilgoć dobrze, jak to możliwe. Najbardziej popularne podłoża do systemów knotowych to wiórki kokosowe, perlit i wermikulit. Lekka struktura knota będzie utrzymywać strefę korzeniową wilgotną oraz zapewniać dużą ilość tlenu. Kolejną dobrą opcją jest growstone (przetworzone szkło), ponieważ ma doskonałą zdolność odprowadzania wilgoci z korzeni. Jak w każdym systemie hydroponicznym, rośliny powinny mieć dużo wilgoci i dobry dopływ tlenu. Aby dowiedzieć się jakie są najlepsze podłoża uprawowe dla systemów hydroponicznych są najlepsze przeczytaj dedykowany artykuł.

Knoty (Wicks)

Knoty mogą mieć postać sznurka, przędzy, liny lub taśmy. Może to być dowolny materiał od bawełny, wełny i filcu, po nylon, poliuretan i inne tworzywa sztuczne. Popularne przedmioty używane do produkcji knotów to knoty tiki (włókno szklane), ściereczki z mikrofibry, ręczniki frotte i paski filcu. Zanim zaczniesz uprawiać swoje rośliny, możesz poeksperymentować z różnymi opcjami, aby określić, co najlepiej pasuje do podłoża, którego używasz. Ponadto, umycie materiału na długo przed użyciem może poprawić jego siłę odprowadzania wilgoci.

Podczas gdy z każdego chłonnego materiału można zrobić knoty, lepiej jest użyć czegoś trwałego i odpornego na gnicie, jeśli planujesz długotrwałe użytkowanie systemu. Jedną z najlepszych rzeczy, których możesz użyć jest włókno szklane, dostarczane w rolkach lub szpulkach. Włókno przeznaczone do lamp naftowych i tworzenia świec świetnie nadaje się to systemu hydroponicznego.

Liczba knotów zależy od konstrukcji systemu, podłoża, rodzaju i liczby roślin, którymi są.

Zalety hydroponiki z systemem knotowym

 • Prostota budowy i łatwość utrzymania
 • Nie wymaga on zasilania elektrycznego. Pozwala na stworzenie hydroponicznego systemu knotów w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej
 • Wysoka wydajność pod względem zużycia wody. Samoregulujący system jest zależne od zużycia wody przez rośliny
 • Mniejsze zużycie wody i składników odżywczych niż inne systemy hydroponiczne

Wady knotowych systemów hydroponicznych

Jest jedna dość duża wada hydroponiki systemu knotowego – ograniczona liczba roślin nadających się do uprawy, ze względu na powolne tempo dostarczania roztworu odżywki. Większe rośliny owocowe są bardziej spragnione wody, jak substancji odżywczych wspomagających wzrost,  dlatego nie są dobrze przystosowane do tych systemów uprawy.

Inną wadą metowdy knotowej jest podłoże podatne na toksyczne gromadzenie się składników odżywczych. Spłukując podłoże co tydzień lub dwa razy w tygodniu słodką wodą, można łatwo uniknąć tego problemu.

Jak monitorować i regulować system knotowy?

Mimo, że knotowy system hydroponiczny jest mało wymagający warto upewnić się, że rośliny są zdrowe w środowisku wzrostowym. Największą obawą w hydroponicznych systemach knotowych jest to, że rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości pożywki, ze względu na małą objętość knotów. Należy regularnie sprawdzać, czy medium pozostaje wilgotne i uważać na rośliny, wykazujące oznaki pragnienia. Suchsze powietrze, wyższe temperatury i większe rośliny będą wymagały zwiększonej wilgotności. Dodaj więcej knotów, lub wypróbuj bardziej chłonny materiał na knot.

Aby upewnić się, że rośliny regularnie otrzymują wystarczającą ilość wody, utrzymuj właściwy poziom roztworu w zbiorniku, a nie tylko pożywkę, gdy jej poziom się obniży. Sprawdź także, czy podłoże nie jest zawilgocone i uważaj na pleśń lub mączniaka. Możesz użyć pompy akwariowej do napowietrzania roztworu odżywki lub zmienić podłoże na takie, które pozwoli korzeniom na lepszy dostęp do tlenu.

Dokładnie spłukuj podłoże słodką wodą co 4-8 dni, aby zapobiec gromadzeniu się substancji odżywczych, które potencjalnie mogłyby zaszkodzić roślinom.

Oznaki zagrożenia, na które należy zwracać uwagę:

 • Spowolniony wzrost
 • Mniejsze masy korzeniowe
 • Słabe łodygi
 • Opadające, zwinięte lub żółknące liście
 • Zmiany na korzeniach lub łodygach roślin
 • Przedwczesna utrata liści

Mini system knotowy z butelki plastikowej

Te małe doniczki wykonane z plastikowych butelek są zabawnym i łatwym sposobem na obserwację hydroponiki z systemem knota. Wszystko czego potrzebujesz to czysta 2-litrowa butelka, knot o długości około 30 cm, mała ilość podłoża uprawowego, odżywka, nożyczki i trochę taśmy (opcjonalnie). Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami krok po kroku:

 • Potnij butelkę na dwie części w odległości około 16 cali od dna.
 • Krawędzie cięcia zakryj taśmą klejącą, aby zapobiec ześlizgiwaniu się górnej części podczas montażu.
 • Zrób otwór w zakrętce na knota.
 • Włóż knot do otworu, aby dwie równe części wystawały po każdej stronie kapsla.
 • Z założoną zakrętką, odwróć górną część butelki i napełnij ją podłożem, upewniając się, że knot wystaje na środku.
 • Posadź swoje sadzonki lub nasiona.
 • Dolną część butelki napełnij do połowy pożywką odżywczą.
 • Umieścić odwróconą górną część w dolnej części z knotem zwisającym w roztworze.
 • Uzupełnij płyn odżywczy
 • Patrz, jak twoje rośliny rosną!

Ogrodnictwo hydroponiczne może być tak proste lub tak skomplikowane, jak chcesz, ale niezwykle satysfakcjonujące. Korzystając z hydroponiki w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, można uprawiać owoce i warzywa, ciesząc się nimi przez cały rok.