Hydroponika marihuany

Hodowla konopi indyjskich może być trudna i skomplikowana, ale bardzo satysfakcjonująca. Jedną z najbardziej zaawansowanych metod uprawy marihuany jest hydroponika. Uprawa hydroponiczna marihuany polega na bezglebowej hodowli rośliny bezpośrednio w wodzie z dodatkiem odżywki.

Różne systemy upraw oraz podłoża do uprawy hydroponicznefj pozwalają na specjalnie dostosowanie domowej instalacji do uprawy marihuany. Rośliny konopi indyjskich uprawiane są w wiadrach lub donicach wypełnionych obojętnym podłożem, zawieszone nad zbiornikiem pełnym wody. Woda jest zmieszana wraz ze wszystkimi substancjami odżywczymi, które rośliny muszą otrzymują aby przetrwać i rozwijać się. Kamienie powietrzne wykorzystywane są do napowietrzania zbiornika.

Co to jest hydroponiczna marihuana?

Powszechna nazwa marihuany “cannabis” (czyli chwast) wynika ze zdolności do uprawy prawie wszędzie, w różnych warunkach i klimatach. Hydroponiczna marihuana odnosi się po prostu do roślin uprawianych przy użyciu pożywki wodnej i obojętnego podłoża uprawowego, a nie gleby bogatej w składniki odżywcze. Uprawa marihuany to także zaawansowane systemy z wieloma pompami, zegarami i zbiornikami, aby zautomatyzować pracę. Wymagają one więcej czasu na konserwację i ustawienie, jak również wyższego kapitału początkowego.

Hodowcy konopi stosują różne metody hydroponiczne od wielu lat jako sposób na maksymalizację plonów i przyspieszenie wzrostu. Tradycyjna uprawa glebowa w pomieszczeniach zamkniętych może być nieefektywna i trudna z wielu powodów:

 • Brak recyclingu gleby
 • Wrażliwość na szkodniki
 • Trudne do określenia ilości składników odżywczych
 • Potrzeba dokładnego monitorowania pH gleby
 • Jakość gleby znacząco wpływa na produkt końcowy

Bez względu na to, czy uprawiałeś marihuanę wcześniej, czy nie masz żadnego doświadczenia, hydroponika może być świetnym sposobem na produkcję marihuany w każdej przestrzeni. Na początku może to być mylące i nieco przytłaczające, ale poznając podstawy, zrozumiesz, że nie jest to tak trudne, jak sobie wyobrażałeś.

Uprawa hydroponiczna marihuany – wyposażenie

Zanim zaczniesz czytać przewodnik, oto lista wyposażenia wymaganego w ogrodzie hydroponicznym. Będziesz potrzebował:

 • Oświetlenie (najlepsze lampy do uprawy LED lub lampy MH i HPS)
 • Wieszaki oświetleniowe
 • Podłoże hydroponiczne i pojemniki
 • Wiatraki
 • Przewody / węże
 • Zbiorniki, pompy napowietrzające
 • Timery
 • Miernik temperatury/wilgotnościomierz (higrometr)
 • Wentylatory oscylacyjne
 • Osuszacz powietrza
 • Nawilżacz powietrza
 • Mierniki pH i PPM
 • Dodatki i składniki odżywcze
 • Materiały odblaskowe
 • Filtry do kontroli zapachów
 • Nożyczki i trymery
 • Szkło powiększające
 • Suche siatki
 • Zestaw do badania gleby
 • Wagi cyfrowe
 • Wieża hydroponiczna
 • Grzejnik
 • Tacki hydroponiczne
 • Nasiona marihuany

Metoda hydroponiczna uprawy marihuany zapewnia składniki odżywcze, wodę i powietrze potrzebne do wzrostu rośliny. Masa korzeniowa konopi wchłonia składniki odżywcze bez utraty energii, a rośliny rosną znacznie szybciej. Aby uzyskać idealne uprawy, należy kontrolować atmosferę w systemie hydroponicznym, ponieważ rośliny wchłaniają składniki odżywcze zarówno z wody i powietrza. System hydroponiczny jest idealny dla obszarów dotkniętych suszą, woda paruje, tylko jest zamknięta w systemie obiegowym.

Składniki odżywcze dla wzrostu marihuany

Wszystkie rośliny, w tym marihuana nie wymagają gleby. To, czego potrzebują, to niektóre elementy z gleby, takie jak: Potas (K), fosfor (P), azot (N), siarka (S), magnez (Mg) i wapń (Ca). Są one znane jako makroelementy.

Istnieją także mikroelementy potrzebne do zdrowego wzrostu roślin, jak Miedź (Cu), Cynk (Zn), Bor (B), Molibden (Mo), Mangan (Mn), Chlor (Cl) i Żelazo (Fe).

Kiedy uprawiasz swoje rośliny marihuany w systemie hydroponicznym, dostarczasz doskonale zrównoważoną pożywkę, mieszając te składniki odżywcze z wodą.

Można stworzyć uniwersalną pożywkę ze wszystkimi elementami, która przeprowadzi waszą roślinę przez wszystkie etapy wzrostu, ale czasami lepiej jest dostosować poziom składników odżywczych w zależności od etapu wzrostu.

Polecamy kupno odżywek w formie proszku, który można łatwo zmieszać z wodą. Taka odżywka jest o wiele tańsza w porównaniu do wstępnie zmieszanych roztworów odżywczych, gdzie sam możesz dostosować procent składników odżywczych.

Mówiąc o roztworach substancji odżywczych, zazwyczaj odnosimy się do nich za pomocą procentowej zawartości azotu, fosforu i potasu (N-P-K). Na przykład, 15-15-15 pożywek zawiera 15% N, 15% P i 15% K. Pozostała część roztworu to woda i pierwiastki śladowe.

Azot

Azot jest jedną z najważniejszych części każdej rośliny. To materiał budulcowy dla enzymów i białek, a przede wszystkim chlorofilu. Chlorofil jest zielonym pigmentem odpowiedzialnym za barwę roślin i fotosyntezę.

W fazie wegetatywnej wzrostu, jeśli temperatura w pomieszczeniu wzrostu jest niższa niż 26 stopni, potrzebna będzie większa ilość azotu. Z drugiej strony, jeśli temperatura jest wyższa niż 26 stopni, nie musisz się martwić o wyższe stężenie N w formule.

20-20-20 lub 12-6-6 z dodatkowymi pierwiastkami śladowymi wystarcza podczas fazy wegetatywnej.

Fosfor

Fosfor jest bardzo ważnym elementem, pomagającym roślinom przekształcać energię słoneczną w energię chemiczną. Fosfor jest bardzo ważny dla dojrzewania rośliny i systemu odpornościowego.

(P) fosfor jest również ważny dla tworzenia terpenów, wosków olejowych i cukrów roślinnych, nadając marihuanie jej smak.

Twoja roślina będzie potrzebowała dużo fosforu w fazie kwitnienia. Zalecanymi rozwiązaniami dla tej fazy są: 2-4-3, 5-20-10, lub 15-30-15.

Potas

Potas jest niezbędny podczas wczesnego wzrostu roślin, fotosyntezy i produkcji białka, jak również do tworzenia kwiatów. Ten pierwiastek jest odpowiedzialny za przepływ składników odżywczych, cukrów i wody w tkance roślinnej.

Dodatkowo, potas jest niezbędny do zapewnienia długowieczności i trwałości rośliny. Rola i funkcje potasu we wzroście roślin są niezwykle ważne dla produkcji.

Wapń

Wapń jest ważną częścią budulcową ścian komórkowych roślin. Ten element zapewnia wytrzymałość rośliny, a także zatrzymuje i transportuje inne elementy.

Magnez

Magnez jest niezbędnym elementem do fotosyntezy, ponieważ jest częścią składową chlorofilu we wszystkich roślinach. Magnez aktywuje również wiele enzymów roślinnych potrzebnych do wzrostu roślin.

Siarka

Siarka jest ważna dla prawidłowego wzrostu korzenia i produkcji nasion. Ma wiele różnych funkcji w metabolizmie roślinnym i jest niezbędna do produkcji witamin, enzymów i białek.

Pierwiastki śladowe

Elementy śladowe są tak samo ważne jak wszystkie inne, ale jeśli chodzi o marihuanę, do jej prawidłowego funkcjonowania potrzebne są tylko niewielkie ilości. Pierwiastki śladowe wymagane do zdrowego wzrostu marihuany to: Mangan (Mn), Chlorek (Cl), Molibden (Mo), Cynk (Zn), Bor (B), Miedź (Cu) i Żelazo (Fe).

Mniej istotne dodatki (witaminy i aminokwasy)

Dodatki to substancje, które roślina marihuany produkuje sama i nie potrzebuje do wzrostu transportu z zewnętrznego źródła, ale może znacznie wspomóc wzrost i kwitnienie.

W niektórych z przygotowanych wcześniej pożywek znajdują się niektóredodatki, ale ich rola w zwiększaniu wzrostu nie została udowodniona. Można eksperymentować z tymi dodatkami, jeśli chcesz, ale zalecamy, abyś to robił, gdy masz już doświadczenie w produkcji marihuany. Jeśli jesteś początkujący, lepiej trzymaj się podstaw.

Nawozy niezbędne do wzrostu marihuany

Nawozy klasyczne stosuje się przy uprawie roślin w glebie. Jeśli chodzi o hydroponikę, wszystkie składniki odżywcze trafiają do roztworu odżywczego. Dlatego woda, której używasz, jest również nawozem.

Pamiętaj, że zbyt duża ilość nawozu może zabić roślinę, więc nie przesadzaj z nawożeniem. Najlepiej postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu z nawozem. Zawsze lepiej jest używać mniej nawozu niż więcej.

Woda ze zbiorniku zostanie wchłonięta przez rośliny, więc poziom wody w zbiorniku spadnie. Kiedy to nastąpi, po prostu napełnij zbiornik wodą z kranu odstawioną wcześniej na 3 dni. Nie dodawaj żadnych składników odżywczych podczas napełniania zbiornika.

Będziesz musiał zmieniać roztwór substancji odżywczych raz na 2 tygodnie. Pozbądź się poprzedniego roztworu substancji odżywczych i oczyścić cały system ciepłą wodą. Następnie dodaj świeżą wodę i składniki odżywcze do zbiornika.

Hydroponiczna marihuana – wymagane przyrządy pomiarowe

Jeśli poważnie podchodzisz do tego “hobby” i chcesz zmaksymalizować zbiory, będziesz potrzebował pewnych narzędzi. Naprawdę trudno jest zoptymalizować wzrost, jeśli nie znasz dokładnie bilansu składników odżywczych w roztworze.

Aby monitorować bilans składników odżywczych i korygować ewentualne nierówności, będziesz potrzebował mierników pH i PPM. Wskaźniki pH pomogą określić kwasowość roztworu, która jest bardzo ważna dla zdrowego wzrostu rośliny.

 • Miernik PPM określa, ile części na milion danego pierwiastka znajduje się w roztworze. N, P i K, jak również inne składniki odżywcze, znajdują się naturalnie w formie skalnej, a następnie przetwarzane są na proszek rozpuszczalny w wodzie. Chcesz wiedzieć dokładnie, ile pierwiastków znajduje się w roztworze, ponieważ nie chcesz ich w nim zbyt wiele lub zbyt mało. Ponadto, potrzebujesz różnych ilości składników w kolejnych fazach wzrostu.
 • pH-metry – większość szczepów do wzrostu hydroponicznego wymaga pH na poziomie 6,0. Dozwolona zmiana to +/- 0,2, jeśli pH pójdzie za dużo w górę lub w dół, spowolni to pobieranie substancji odżywczych i zatrzyma wzrost. Dlatego właśnie pH-metr jest koniecznością. Przyrządy te są małe i kompaktowe, pozwalają na codzienny pomiar poziomu pH roztworu. Można zoptymalizować pH za pomocą roztworów pH Down i pH Up aby utrzymać pH na optymalnym poziomie.
 • Miernik PPM-EC – przyrząd ten mierzy przewodność elektryczną wody. Im więcej minerałów zostanie rozpuszczonych w wodzie, tym wyższa będzie przewodność elektryczna. W ten sposób można z grubsza zmierzyć ilość pokarmu dla rośliny w wodzie. Zbyt duża ilość może zabić twoją roślinę, a zbyt mała może spowolnić jej wzrost. Podczas gdy poziom pH powinien być stały w całym cyklu, poziom PPM zmienia się podczas różnych faz wzrostu.
 • PPM-TDS – ten miernik PPM jest nieco bardziej precyzyjny. Mierzy on ilość pokarmu roślinnego w wodzie. Aby być naprawdę precyzyjnym, możesz zmierzyć poziom PPM wody, której zamierzasz użyć, a następnie dodać składniki odżywcze i zmierzyć ponownie. Następnie, poprzez proste odejmowanie, możesz określić dokładny poziom PPM. W ten sposób zawsze określisz, ile składników odżywczych znajduje się w roztworze podczas całego cyklu wzrostu.

Marihuana jest jedną z dość odpornych roślin, ale jeśli chcesz uzyskać doskonałe zbiory, musisz o nią dbać. Tak więc, utrzymuj optymalny poziom PPM i pH. pH pomiędzy 5,5 a 6,5, w zależności od odmiany, oraz PPM pomiędzy 900 a 2800, w zależności od fazy wzrostu.

Obieg składników odżywczych marihuany

Zegar powinien uruchomić pompę, która powoduje zanurzenie korzeni roślin w roztworze raz na 20 minut. Pompa wyłącza się, gdy korzenie znajdują się w roztworze. Korzenie będą oczywiście rosnąć dłużej, jeśli potrzebują więcej niż 20 minut, aby uzyskać wodę. W rzeczywistości mogą one rosnąć dość długo w poszukiwaniu składników odżywczych.

Korzenie roślin mogą rosnąć tak długo, że mogą zapobiec przedostawaniu się wody i roztworu aż do donic Ponadto, długie i grube korzenie mogą zatkać system. Dlatego przycinaj korzenie raz na jakiś czas tak, aby były wystarczająco krótkie i nie dotykały miejsca, w którym roztwór trafia do pojemnika.

Upewnijcie się, że nie tniesz za dużo, bo możesz w ten sposób zabić roślinę. Nie musisz wyrzucać starego roztworu, możesz użyć go do podlewania roślin domowych lub ogrodu.

Dlaczego nie używać ziemi?

W naturze materia organiczna rozkłada się w glebie i rozpada na podstawowe składniki odżywcze, takie jak potas, fosfor i sole azotowe. Sole te są następnie rozpuszczane w wodzie, a korzenie rośliny je wchłaniają.

Jeśli chcesz, aby roślina miała idealnie zbilansowane pobieranie składników odżywczych, wszystko musi być idealnie zbilansowane. Jest to niemożliwe do osiągnięcia przy użyciu gleby z powodu zanieczyszczenia, braku równowagi biologicznej i niewystarczającej ilości materii organicznej na powierzchni.

Gleba nigdy nie będzie produkować tak doskonale wyważone i wysokiej ilości składników odżywczych, jak system hydroponiczny. Instalacja hydroponiczna zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze i dostarczy je bezpośrednio do korzenia rośliny.

Ziemia traci dużo składników odżywczych pH i PPM w glebie jest niezwykle trudne do zmierzenia. W systemie hydroponicznym, parametry są łatwo mierzone i regulowane, dzięki czemu roślina zawsze otrzymuje wystarczającą ilość potrzebnych składników odżywczych.

Składniki odżywcze w glebie mogą być rozpuszczone tylko wtedy, gdy podlewasz roślinę. W hydroponice, wszystko jest rozpuszczone w wodzie. Dodatkowo, gleba może być nośnikiem wielu szkodników lub chorób. Podłoża uprawowe dla systemów hydroponicznych są sterylne i obojętne, zapewniając higieniczne środowisko dla rośliny i Ciebie.

Systemy hydroponiczne do uprawy marihuany

Istnieje kilka systemów hydroponicznych, najbardziej popularny jest system Ebb i Flow. Metoda przepływowo-odpływowa jest najbardziej popularna ze względu na prostotę i łatwość użycia. System wykorzystuje zbiornik zawierający roztwór odżywczy, który jest umieszczony pod tacą do uprawy.

Rośliny są podparte bezglebowym podłożem, wykorzystywanym jako mocowanie dla korzeni. Podłoże uprawowe porowate jest zazwyczaj wykonane z włókien lub żwiru, dzięki czemu może zatrzymywać wodę i powietrze. Sadzonki konopi znajdują się na tacy, na której znajduje się podłoże (np. pumeks lub wełna mineralna).

System wymaga podłoża uprawowego, wypełnionego roztworem substancji odżywczych przez pompę podłączoną do zegara. Pompa jest wyłączana przez timer a roztwór jest powoli odprowadzany z powrotem do zbiornika dzięki sile grawitacji.

Ebb i Flow nie wymaga zbyt wiele pracy, zapewnia niskie koszty utrzymania i jest bardzo wydajny. System jest idealny dla początkujących.

Trzeba zwrócić uwagę, na pewnie kwestie bez względu na to, którego systemu hydroponicznego używasz. Przede wszystkim – zbiornik zawierający składniki odżywcze i wodę, które są potrzebne do wzrostu roślin. Upewnij się, że wybierzesz wystarczająco duży zbiornik, aby pomieścić wodę i składniki odżywcze na jeden lub dwa tygodnie.

Zbiornik powinien posiadać pokrywę, aby nie tracić zbyt wiele wody przez odparowanie i nie dopuścić do wzrostu glonów. Umieść zbiornik w pobliżu źródła wody, aby nie używać węży lub wiader. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno 3 zbiorników.

Jeden zbiornik będzie potrzebny do przechowywania wody i składników odżywczych systemu. Drugi służy do przechowywania wody z kranu przez 2-3 dni, aby chlor mógł odparować i zneutralizować pH. Trzeci, to zbiornik zapasowy na wypadek, gdyby jeden z dwóch zbiorników miał przerwę w pracy.

Zbiorniki powininy być zaizolowane, aby kontrolować temperaturę pożywki i prawdopodobnie najlepiej jest podnieść go trochę, aby zapewnić wentylację i przepływ powietrza wokół niego.

Istotne elementy systemu hydroponicznego to mierniki pH i PPM jak i składniki odżywcze dla etapu wegetatywnego i kwitnienia.

Alternatywne systemy hydroponiczne

Aeroponika

System aeroponiczny nie wymaga żadnego podłoża uprawowego. Możesz potrzebować tylko niewielkiej ilości do procesu kiełkowania nasion. Korzenie wiszą w powietrzu wewnątrz komory, gdzie utrzymujesz 100% wilgotności. Zraszacze rozpylają drobną mgiełkę roztworu, pozwalając korzeniom wchłaniać składniki odżywcze, pozostając jednocześnie mocno natlenione.

Aeroponika pozwala roślinie dojrzewać nawet 10 razy szybciej niż w glebie. Komora dla korzeni jest odporna na światło i wodę, co pomaga stworzyć bardzo wilgotne środowisko.

Najnowsze systemy aeroponiczne to tak zwane “ogrody wieżowe”. To pionowe konfiguracje oszczędzają dużo miejsca. Uprawy pionowe to idealne rozwiązanie do hodowli na zewnątrz, jak i wewnątrz, odzyskując całą wodę wewnątrz systemu.

Systemy aeroponiczne są świetne, ponieważ oszczędzają 98% wody w porównaniu z tradycyjnymi uprawami, a wysokie natlenienie pozwala roślinie na bardziej efektywne wykorzystanie składników odżywczych, ale ma to swoje minusy. Po pierwsze, to dość kosztowny system, a dodatkowo bardzo podatny nawet na krótkie przerwy w dostawie prądu.

Systemy z ciągłym przepływem

Ciągły przepływ zapewnia stały dopływ składników odżywczych do korzenia rośliny. Zazwyczaj stosuje się w nim rurę PCV z otworami na górze, w której umieszcza się doniczki z roślinami, a składniki odżywcze są stale dostarczane do korzenia wewnątrz rury.

Istnieje kilka systemów z ciągłym przepływem, a najbardziej popularne to Drip Irrigation (system kropelkowy) i Nutrient Film Technique (cienkowarstwowe kultury przepływowe).

Uprawa w głębokiej wodzie (DWC)

Deep Water Culture to jeden z dość prostych, ale bardzo skutecznych sposobów na uprawę marihuany. Metoda jest dość podobny do systemu aeroponicznego pod pewnymi względami, ale w tym przypadku korzenie są całkowicie zanurzone w roztworze odżywczym.

System ten jest idealny dla początkujących, ponieważ jest niezwykle łatwy w budowie i praktycznie instalację można przygotować z przedmiotów, które już masz w domu. Jest to jeden z najtańszych systemów, gwarantujących szybki wzrost.

Marihuana – oświetlenie

Od początku istnienia nowoczesnych systemów hydroponicznych, większość hodowców stosuje światła HID (High Intensity Discharge), takich jak wysokociśnieniowe światła sodowe HPS lub metalohalogenkowe MH, a ostatnio także światła LED. Porównywalne do zwykłego światła w pokoju jest światło metalohalogenkowe, najlepsze dla fazy wegetatywnej wzrostu.

Wysokociśnieniowe światła sodowe oferujące więcej pomarańczowego, czerwonego i bursztynowego światła są najlepsze do stosowania w późniejszych fazach kwitnienia.

Lampy HID zapewniają wystarczającą ilość światła dla prawidłowego wzrostu roślin, ale także marnują dużo energii w postaci ciepła, którym należy zarządzać przy pomocy odpowiedniego systemu wentylacji. Lampy HID wymagają również statecznika, więc trzeba go kupić osobno.

Profesjonalni hodowcy zwrócili się ostatnio do lamp LED, gdyz dają one dużo większą kontrolę i nie zużywają tyle energii elektrycznej co lampy HID. Ponadto, światła LED zajmują mniej miejsca i produkują mniej ciepła.

Lampy LED oferują spektrum doskonale dostosowane do wszystkich etapów uprawy, nie wymagają statecznika i są generalnie lepszym rozwiązaniem niż lampy HID.

Czas cyklu oświetlenia jest bardzo ważny. Marihuana, zarówno konopie indyjskie, jak i marihuana sativa, wykorzystują cykle świetlne nocne/dzienne do wyzwalania kluczowych reakcji wzrostowych. Kiedy uprawiasz cannabis w pomieszczeniach, bardzo ważne jest, abyś zrozumiał różnicę między cyklem oświetlenia w fazie wegetatywnej i kwitnienia.

Lampy MH wytwarzają największą ilość światła o niebieskiej długości fali, co jest idealne dla wczesnych faz wzrostu. Z drugiej strony lampy HPS produkują więcej pomarańczowego i czerwonego światła oraz niewielką ilość niebieskiego zakresu, co pomaga uruchomić tworzenie pąków i wspomaga kwitnienie.

Zasadniczo, lampy HPS mogą być używane przez cały okres wzrostu, ale wtedy rośliny będą wyższe i mniej krzaczaste. Dlatego większość hodowców stosuje świetlówki kompaktowe, aby skompensować niebieskie światło w fazie wegetatywnej.

Lampy CFL nie wytwarzają tyle ciepła, co lampy HPS i MH, więc można je umieścić bliżej roślin, a nowsze lampy CFL również wytwarzają światło w pomarańczowym końcu spektrum.

Pełne spektrum światła LED oferują jednak znacznie lepszą wartość w stosunku do ceny. Umożliwiają one uprawę od nasion do pąków przy pomocy tylko jednego lampy. Zużywają one również tylko 50% energii elektrycznej w porównaniu do lampy HPS i nie produkują tyle ciepła.

Fazy oświetlenia marihuany

Po zakończeniu kiełkowania nasion, roślina przechodzi do fazy wegetatywnej wzrostu. Faza ta znana jest jako “fotoperiod” i jest bezpośrednio powiązana z godzinami ciemności i światła.

Możesz skutecznie planować cykl wzrostu roślin, kontrolując ilość otrzymywanego przez nie światła. Wzrost wegetatywny może być łatwo odtworzony poprzez proste wykorzystanie zegara, który utrzyma światło włączone przez 18-24 godziny, a następnie wyłączając je na resztę dnia dając im 0-6 godzin ciemności.

Do tej fazy można użyć kombinacji MH/HPS lub świateł LED. Światła HPS nie są tak aktywne w niebiesko-zielonej części widma i nie są zbyt przydatne we wczesnej fazie wegetacyjnej.

Ze względu na generowanie ciepła, światła MH mogą być dość trudne dla rośliny we wczesnej fazie, więc jeśli planujesz używać HPS później, może najlepiej zacząć od świateł LED lub CFL.

Jest to spowodowane tym, że staracie się odtworzyć naturalne warunki, a rośliny marihuany kiełkują i zaczynają rosnąć wiosną, kiedy nie jest tak gorąco, jak w późniejszych fazach.

Naturalnie, rośliny zaczynają kwitnąć pod koniec lata, kiedy dni stają się krótsze. Aby uruchomić fazę kwitnienia, trzeba przejść na inny cykl oświetlenia. 12 godzin światła, a następnie 12 godzin ciemności powinno uruchomić fazę kwitnienia.

Upewnij się, że zrobisz to, gdy rośliny mają od 30 do 50 m wzrostu, aby zmaksymalizować zbiory. Po uruchomieniu fazy kwitnienia, zauważysz zmianę w ciągu jednego lub dwóch tygodni. Jest niezwykle ważne, aby usunąć rośliny męskie, które produkują jedynie pyłek.

Jak kiełkować nasiona marihuany?

Przed kiełkowaniem nasion należy założyć ogród hydroponiczny i upewnić się, że wszystko działa. Dostępnych jest wiele rodzajów podłoża do uprawy. Pożywka jest substancją, w której rosną korzenie rośliny. Potrzebujesz pożywki, ponieważ nie używasz gleby w ogrodzie hydroponicznym i dlatego potrzebujesz substytutu. Jednym z najbardziej popularnych jest wełna mineralna.

Podłoże nie dostarcza żadnych substancji odżywczych dla rośliny, jest tam tylko do podtrzymywania korzeni, a substancje odżywcze pochodzą z roztworu odżywczego. Otocz nasiona podłozem, a następnie zanurz w wodzie na wysokości 70% kostki. Upewnij się, że górna część kostki znajduje się nad wodą, aby nasiona nie były zanurzone.

Faza wegetatywna wzrostu marihuany

Po wykiełkowaniu nasion, roślina marihuany rozpocznie pierwszą fazę rozwoju – wegetatywną. W tej fazie, roślina tworzy silny system korzeniowy i rozwija pełne liście do fotosyntezy, przygotowując się do fazy kwitnienia, kiedy tworzy pąki.

Roślina w tym momencie potrzebuje 18-24 godzin światła w ciągu dnia. Najlepiej zacząć od lampy umieszczonej około 40 cm nad szczytem rośliny, aby uniknąć wysuszenia. Następnie możesz zacząć zmniejszać wysokość codziennie, aż do osiągnięcia pożądanej odległości.

Faza wegetatywna dla większości roślin marihuany w uprawie wewnętrznej trwa tylko 2-4 tygodnie, w zależności od odmiany. Szybkość wzrostu rośliny zależy głównie od tego, ile energii produkuje roślina. Więcej dużych liści – lepsza fotosynteza. Lepsza fotosynteza – szybszy wzrost.

Jeśli warunki do uprawy w ogrodzie hydroponicznym są idealne, roślina może rosnąć nawet 10 cm dziennie. Gdzieś w środku tej fazy, liczba nożyc na liściach zacznie spadać, a odległość między dwoma zestawami liści będzie się zmniejszać. Bardzo ważne jest, aby utrzymać idealne warunki w pomieszczeniu i zapewnić roślinie odpowiednie oświetlenie dla fazy wegetatywnej.

Oświetlenie dla fazy wegetatywnej

W fazie wegetatywnej wzrostu marihuany, 14 procent światła musi być niebieskim światłem, aby zapobiec rozciąganiu się rośliny. Jeśli nie zapewnisz roślinie wystarczająco dużo niebieskiego światła, roślina będzie posiadać słabą łodygę z długą przestrzenią między gałęziami.

Lampy HPS dają około 2-6 procent niebieskiego światła i dlatego nie są tak odpowiednie dla tej fazy. Najpopularniejsze są lampy LED o pełnym spektrum i lampy MH. Niektórzy hodowcy używają także lamp CFL, ale nie są one tak wydajne jak lampy MH i LED.

Stosunkowo nowymi lampami na rynku są lampy CMH (Ceramic Metal Halide). Wykazują one znacznie pełniejsze spektrum niż standardowe lampy metalohalogenkowe.

Zazwyczaj potrzeba od 18 do 24 godzin światła na dobę, a jeśli wybierzesz mniej niż 24 godziny, zaleca się użycie timera. Oczywiście, ile światła potrzebujesz zależy od wielu czynników, takich jak odstępy między roślinami, temperatura pomieszczenia, odległość między lampami i roślinami, dojrzałość roślin, wydajność lamp, itp.

Najbardziej godne polecenia są 50 W mocy na pół metra kwadratowego, ale z lampami LED, można zużywać znacznie mniej energii. Pokrycie ścian materiałem odbijającym światło jest godne polecenia, dzięki czemu można użyć fotony, które nie są skierowane w stronę roślin.

Warunki w pomieszczeniach do wzrostu

Odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu do wzrostu jest bardzo ważna dla dobrego kiełkowania i wzrostu. Zakres temperatur, które rośliny będą tolerowały, wynosi od 60 do 92 stopni Fahrenheita, ale idealna temperatura wynosiłaby od 21 do 30 stopni Celsjusza.

Podczas gdy rośliny wchłaniają CO2, zalecany jest wyższy zakres temperatur, podczas gdy niższa temperatura jest wymagana w okresie ciemności. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o temperaturę, jest trzymanie się od 22 do 25 stopni przez cały okres wzrostu.

Rośliny pobierają zarówno CO2 jak i światło do fotosyntezy. Oba elementy wraz z ciepłem z lamp są powodem, dla którego pomieszczenie do uprawy musi być wentylowane. Odpowietrzniki wyjściowe i wlotowe są bardzo ważne, ponieważ doprowadzają powietrze wzbogacone CO2 do pomieszczenia i wydalają z niego zużyte powietrze.

Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie na suficie wentylatora wyciągowego, który ułatwi przepływ powietrza. Zaleca się również stosowanie wentylatorów oscylacyjnych, szczególnie w fazie kwitnienia, gdyż ciasno upakowane pąki są podatne na formowanie.

Jeśli używasz wentylatora oscylacyjnego, pomagasz również roślinie wyprostować łodygę. W naturze, gdy rośliny są wyginane przez wiatr, tworzą małe szczeliny, które są następnie zastępowane przez tkankę bliznowatą, dzięki czemu łodygi są zdrewniałe i mocniejsze.

Bez tego rodzaju ruchu łodygi waszych roślin będą słabsze, a rośliny bardziej kruche.

Jeśli pomieszczenie do uprawy nie ma ścian, na których można umieścić otwory wentylacyjne, a powietrze musi być transportowane przez dłuższy czas, potrzebne są kanały wentylacyjne.

Świeże powietrze zawiera około 390 PPM CO2. Uprawa może wykorzystywać 1500-2000 PPM. Niektórzy hodowcy lubią zwiększać dopływ CO2 do roślin, co może zwiększyć plony. Jest to trochę kosztowne, ale całkowicie warte.

Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie dostaw CO2 jest zakup butli i zestawów CO2 i regulowanie przepływu przez timer. Możesz przepuszczać CO2 przez rury z małymi otworami nad twoimi roślinami. CO2 jest cięższy od powietrza i osiada na liściach rośliny. Pamiętaj, aby ustawić timery tak, aby przepływ CO2 włączał się, gdy wentylatory są wyłączone.

Istnieją oczywiście tańsze sposoby dostarczania roślinom dodatkowego CO2. Możesz użyć suchego lodu lub zmieszać sodę do pieczenia z octem w celu wytworzenia CO2. Nigdy nie używaj oparów z nagrzewnicy na propan, ponieważ mogą one zawierać pewne niebezpieczne gazy, a te nagrzewnice stanowią zagrożenie pożarowe.

Jak i kiedy przejść na kwitnienie (pączkowanie)

Niektórzy hodowcy lubią przestawiać się na kwitnienie już po dwóch tygodniach w celu stworzenia małych roślin z jednym pączkiem, podczas gdy inni czekają 3-4 miesięcy na wzrost rośliny i tworzą potwory. Kiedy przejdziesz do fazy kwitnienia, zależy tylko od osobistych celów.

Pamiętaj, że roślina będzie nadal zwiększać wysokość, nawet gdy przejdziesz do fazy kwitnienia zmieniając cykl oświetlenia na 12 godzin światła i 12 godzin ciemności.

Ile roślina rozciągnie się po przejściu na fazę kwitnienia zależy od szczepu, ale ogólna zasada jest taka, że indica podwoi wysokość a sativa potroi. Ta informacja jest przydatna, ponieważ możesz określić, kiedy zakończyć fazę wegetatywną. Musisz wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia do uprawy, jak wysokie mogą być lampy i na tej podstawie zdecydować, kiedy przejść do fazy kwitnienia. Oczywiście, rośliny automatycznie przejdą do fazy kwitnienia, kiedy tylko będą wystarczająco dojrzałe, niezależnie od cyklu oświetlenia.

Faza kwitnienia

Podczas fazy kwitnienia, marihuana produkuje najwięcej THC, CBD i CBN, które sprawiają, że podczas palenia pąków jesteś na haju. Gdy rozpocznie się faza kwitnienia, roślina będzie rosła wolniej, ponieważ cała energia będzie wykorzystywana w procesie kwitnienia.

Roślina musi mieć co najmniej 10 cm wysokości i minimum cztery zestawy liści, zanim przejdziecie do fazy kwitnienia. W większości ogrodów hydroponicznych, trwa to od dwóch tygodni do jednego miesiąca. Jeśli przełączysz się do fazy kwitnienia, podczas gdy roślina jest bardzo mała, będzie nadal rosła przez kolejne dwa tygodnie, a po tym czasie cała energia zostanie wykorzystana do utworzenia kwiatu.

Ograniczenie tego, jak wysoka będzie roślina, jest dość trudne. Jedną z najprostszych metod jest podniesienie świateł w miarę wzrostu rośliny. Istnieje kilka metod, aby skutecznie ograniczyć wysokość rośliny, ale żadna z nich nie jest łatwa.

W zależności od odmiany, faza kwitnienia trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy lub trochę dłużej. Oznacza to, że będziesz potrzebował od 3 do 4 miesięcy od nasion do zbiorów w systemie hydroponicznym.

Podczas fazy kwitnienia roślina musi uzyskać 12 godzin doskonałej ciemności każdego dnia. Każde światło silniejsze od światła księżyca w tym okresie może opóźnić kwitnienie. Może się zdarzyć, że roślina wówczas w ogóle nie zakwitnie.

Gdy zobaczysz coś, co wygląda jak małe, białe włoski w miejscach pąków, będziesz wiedział, że kwitnienie się rozpoczęło (od 10 do 14 dni fazy kwitnienia). Teraz nadszedł czas, aby usunąć męskie rośliny, jeśli masz jakieś. Malutkie białe włoski po pewnym czasie staną się czerwone lub białe, które zamienią się w duże, ładne pączki.

Zbieranie, suszenie i przechowywanie marihuany

Teraz, gdy wyhodowłeś rośliny, nadszedł czas na żniwa. Wszystkie rośliny są teraz ładne i duże z ładnymi, grubymi pąkami. Jest to etap, na którym wybory będą decydować o jakości produktu końcowego.

Aby wyprodukować idealne pąki, należy wykonać zebrać je odpowiednim czasie, właściwie suszyć i peklować.

Kiedy jest najlepszy czas na zbiory?

Czas zbiorów jest bardzo ważny, jeśli chcesz zmaksymalizować zawartość substancji aktywnych w pąkach. Jeśli zbierzesz plony za wcześnie, prawdopodobnie będziesz miał niską zawartość THC i CBD, ale z drugiej strony, jeśli zbierzesz plony za późno, te same substancje bedą mieć słabsze właściwości.

Maksymalizacja THC w pąkach

THC, substancja psychoaktywna jest obecna w całej roślinie, ale jej najwyższe stężenie znajduje się w żywicach pączka. Kryształy (trychomy) zaczynają się tworzyć podczas fazy kwitnienia, ale zaczną pokrywać pączek dopiero w ostatnim tygodniu tej fazy. Maksymalnie zwiększysz zawartość THC, jeśli będziesz czekać na pełny rozwój włośniaków.

Jeśli czekasz zbyt długo, gruczoły żywicy ulegną degradacji, a THC rozpadnie się i utworzy CBN.

Maksymalizacja CBD w pąkach

CBD jest kannabinoidem mającym wiele zastosowań leczniczych, takich jak leki przeciwbólowe. Nie jest psychoaktywny, ale wchodzi w interakcję z THC i poprawia haj. CBD nie degraduje się jak THC, ale zostało udowodnione, że CBN może zwiększyć efekt CBD. Oznacza to, że powinieneś poczekać, aż część THC ulegnie degradacji do CBN, abyś mógł korzystać z CBD.

Większość dostawców nasion poda wam przybliżone szacunki dotyczące czasu kwitnienia odmiany przed zbiorami, ale może to zależeć od wielu czynników.

W miarę jak kwiaty na roślinie będą rosły, w końcu połączą się w duże kola. Zobaczysz wtedy malutkie, bardziej klejące kryształki wokół kwiatów. Niektóre z większych liści staną się żółte i jest to całkowicie normalne. Możesz nawet usunąć te liście, jeśli chcesz.

Kolor trychomów jest tym, co pokaże wam, kiedy nadejdzie czas zbiorów. Trychomy to struktury na kwiatach produkujące żywicę. To tutaj zawarte jest THC. Nie należy mylić trychomów ze słupkami. Słupki to długie włoski na kwiatku. Do kontroli trychomów potrzebne jest szkło powiększające.

W miarę dojrzewania rośliny, włośniaki na kwiatach przechodzą przez trzy etapy. W pierwszym etapie zobaczysz, że włośniaki puchną i mają kształt grzybów. W drugim etapie zmienią się z czystych w mleczne. W trzecim etapie, włośniaki zaczną zmieniać kolor na brązowy lub bursztynowy.

W ten sposób wybierasz czas zbioru, w zależności od tego, jaki rodzaj preferujesz. Kiedy włośniaki stają się mleczne, wtedy właśnie poziom THC jest najwyższy. CBD rozwija się nieco później niż THC. Kiedy trychomy stają się bursztynowe lub brązowe, większość THC zmienia się w CBN. Praktycznie musisz obserwować włośniaki i decydować kiedy będziesz zbierać pąki.

Spłukiwanie

Przed wycięciem rośliny należy rozważyć przepłukanie jej. Ponieważ dostarczacie składniki odżywcze do waszej rośliny, możliwe jest, że niektóre z nich są gromadzone w roślinie do późniejszego użycia. Przepłukaj roślinę czystą, świeżą wodą co 10 dni, aby zapobiec zablokowaniu składników odżywczych. Nie jest złym pomysłem przepłukanie rośliny przez kilka dni przed żniwami, aby zapewnić wysokiej jakości pąki. Niektóre liście staną się żółte z powodu niedoboru azotu, ale na tym etapie nie musicie się o to martwić.

Obcinanie liści

Przed obcięciem gałęzi upewnij się, że usuwasz większe liście. Jest to dość łatwe do zrobienia, gdy roślina jeszcze stoi. Niektórzy usuwają mniejsze liście, ale lepiej jest zostawić je na etap suszenia, ponieważ chronią one włoski i spowalniają proces suszenia, który zachowuje smak i moc pąków.

Powieś każdą gałąź oddzielnie i upewnij się, że nie dotykają się nawzajem. Używając ostrych nożyczek, wytnij każdą gałąź z rośliny i usuń duże liście, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Obchodź się z gałęziami ostrożnie, ponieważ nie chcesz, aby włoski odpadły. Teraz nadszedł czas na suszenie.

Jak suszyć marihuanę?

Marihuana jest jedną z najbardziej zróżnicowanych roślin, jeśli chodzi o smaki i zapachy. Delikatne smaki każdej z odmian zależą od ponad 100 aromatycznych flawonoidów i terpenów zawartych w roślinie.

Jeśli roślina nie wyschnie prawidłowo, cząsteczki aromatyczne zostaną zniszczone, co spowoduje, że produkt będzie bezsmakowy o okropnym zapachu. Istnieją trzy sposoby na zachowanie terpenów. Po pierwsze, susz cannabis powoli.

Druga ważna rzecz to cyrkulacja powietrza. Dobry przepływ powietrza wokół pączków podczas procesu suszenia zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni.

I wreszcie, co nie mniej ważne, właściwe utwardzanie. Zaleca się, aby pąki utwardzać przez 2 do 4 tygodni. Pozwoli to na wydobycie terpenów i stworzenie bardzo smacznych pąków.

Miejsce, w którym suszone są pąki powinno być ciemne i przewiewne. Gałązki świeżej rośliny powieś do góry nogami, mając wystarczająco dużo miejsca na każdą gałązkę. Dobra wentylacja jest bardzo ważna. Można nawet użyć wentylatorów, ale nie kierować ich bezpośrednio na pąki.

Suszenie może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Zazwyczaj to około jednego tygodnia. Roślina jest wystarczająco sucha, gdy gałęzie pękają pod palcami.

Jak peklować marihuanę?

Przede wszystkim trzeba przyciąć pąki przed ostatecznym utwardzeniem. Użyj ostrych i czystych nożyczek i usuń wszystkie pozostałe na pąkach liście.

Po zakończeniu przycinania należy oddzielić poszczególne pąki od łodyg. Pąki powinny być przechowywane w szklanym słoiku. Przez pierwsze dwa tygodnie zaleca się otwierać słoik raz lub dwa razy dziennie i pozwolić pąkom oddychać przez około 15 minut. W ten sposób można pozwolić na odparowanie pozostałej wilgoci.

Hydroponiczna marihuana: FAQ

Roślina wygląda na chorą, co jest z nią nie tak?

Roślina może wykazywać oznaki choroby z wielu powodów. Toksyczność substancji odżywczych, niedobór odżywki, niedostateczne lub nadmierne nawadnianie, szkodniki, problemy z pH i zła kontrola środowiska to tylko niektóre z powodów, które mogą to spowodować.

Dlaczego kontrolować pH składników odżywczych?

Odpowiedni poziom pH waszej pożywki ułatwia roślinom pobieranie niezbędnych składników odżywczych. Jeśli nie zarządzasz poziomem pH roztworu, roślina na tym ucierpi.

Gdzie mogę kupić nasiona?

Najlepiej będzie, jeśli użyjecie nasion od znajomego hodowcy. Jeśli tak nie jest, zawsze możesz zamówić nasiona online w bezpiecznych bankach nasion.

Co jest lepsze? Uprawa glebowa czy hydroponika?

To w dużej mierze zależy od hodowcy, ale systemy hydroponiczne są o wiele lepsze niż gleba w każdej możliwej kategorii.

Hydroponika a hodowla marihuany – podsumowanie

Systemy hydroponiczne są być może najlepszymi systemami do uprawy marihuany. Nie są skomplikowane w użyciu, a niektóre z nich są tak łatwe, że nawet kompletni amatorzy mogą je założyć i wyhodować wysokiej jakości cannabis.